Budowa okularów

Okulary to nie tylko dodatek do wyglądu, czasami ze względów zdrowotnych jest to konieczność. Wydawać by się mogło, że okulary składają się z soczewki (szkła), które korygują nasz wzrok oraz ramki, która trzyma soczewkę w ryzach. Jednak w rzeczywistości ich budowa jest dużo bardziej złożona. Wiesz, jak nazywają się poszczególne elementy okularów? Przeczytaj nasz artykuł, a budowa okularów nie będzie mieć przed Tobą żadnych tajemnic!

Budowa okularów – z jakich elementów składają się okulary

Podstawowe elementy okularów to:

Front – przednia część oprawy najczęściej wykonana z tworzywa lub metalu.

Mostek – górna środkowa część frontu łącząca soczewki okularowe. Mostek powinien być odpowiednio dopasowany do szerokości nosa.

Zauszniki – boczna część oprawek to zauszniki, które jak sama nazwa wskazuje, zachodzą za uszy. Ich odpowiedni kształt zapewnia stabilne trzymanie się okularów oraz wygodne noszenie. Do połączeniach ich z frontem okularów wykorzystuje się specjalne zawiasy, które mogą mieć różną budowę i posiadać specjalne zabezpieczenia. Kształt końcówki nausznika może zostać indywidualnie dopasowany do kształtu małżowiny usznej. Zauszniki bardzo często stanowią też funkcję estetyczną, a producenci chętnie reklamują na nich nazwę swojej marki lub logo.

Tzw. noski – fachowo określane jako nanośniki, to elementy znajdujące się poniżej mostka, które dają możliwość okularom oprzeć się na nosie. Choć są niewielkie, to pełnią ogromną rolę, zapewniając komfort noszenia.. Dostępne są w wersji regulowanej oraz nieregulowanej. Dawniej wykonywane były z twardych syntetyków, które zostawiały w okolicy oczu charakterystyczne czerwone plamy, a obecnie wytwarza się je z miękkich polimerów. Przy wyborze oprawek należy zwrócić uwagę na to, żeby były one wygodne i nie uwierały.

Tarcza okularowa – określana jako okular; to miejsce, w którym zamontowane są soczewki.

Soczewka okularowa – szkło, które odpowiada za korekcję naszej wady wzroku.

Części do okularów – jakie wyróżniamy

Dobre oprawy, oprócz wysokiej jakości materiałów, z jakich zostały wykonane, poznasz także po dobrej jakości elementów wymiennych, dzięki którym w łatwy sposób naprawisz okulary lub zwiększysz komfort ich użytkowania. Jakie wyróżniamy części wymienne w okularach?

  • końcówki zauszników,
  • nakrętki,
  • kapturki do śrub,
  • śruby,
  • zawiasy,
  • wkłady do fleksa,
  • wtopki,
  • nity,
  • haczyki do nanośników.

SALON OPTYCZNY SUPER OPTYK

Szukasz wysokiej jakości okularów renomowanych marek? Zapraszamy do naszego salonu optycznego! Znajdziesz u nas oprawy okularowe, które z pomocą naszych specjalistów, dopasujesz do wszystkich swoich potrzeb! Zapewniamy najwyższą jakość usług oraz fachowe doradztwo na każdym etapie zakupu!

Ostatnie artykuły