Soczewki kontaktowe

Okulary są naszą pasją

Pragniesz swobody i pełnego komfortu podczas uprawiania sportu, a może narzekasz na niewygodę związaną z noszeniem okularów w trakcie niesprzyjającej pogody? A może po prostu nie lubisz okularów? W takim przypadku koniecznie musisz zainteresować się soczewkami kontaktowymi.

Soczewki kontaktowe to jedna z metod korygowania wad wzroku (krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopi). Soczewki kontaktowe będą dobrym rozwiązaniem dla tych osób, którym przeszkadza w okularach ograniczone pole widzenia, zaparowywanie i ciągłe czyszczenie okularów oraz dla osób uprawiających sport.

Dzięki noszeniu soczewek kontaktowych możemy zupełnie zapomnieć o wadzie wzroku i oddać się całkowicie swoim zajęciom. Soczewki wskazane są dla wszystkich osób, które nie czują się komfortowo w okularach oraz dla tych, którym okulary przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.

Posiadamy niezbędną wiedzę i produkty, dzięki którym zaprzyjaźnisz się z soczewkami kontaktowymi.

Na rynku optycznym jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych a producenci ciągle pracują nad ich udoskonaleniem. Soczewki kontaktowe możemy podzielić głównie na soczewki twarde i miękkie. Soczewki twarde dobierane są indywidualnie i stosowane w określonych przypadkach jak np. stożek rogówki. Soczewki miękkie to najpopularniejsza i największa grupa soczewek kontaktowych. Produkowane są masowo i dostępne w w większości salonów optycznych.

Soczewki kontaktowe możemy podzielić również ze względu na częstotliwość ich noszenia: miesięczne, dwutygodniowe, jednodniowe- najbardziej higieniczne (zakładamy rano a wieczorem wyrzucamy, nie potrzebujemy pojemnika ani płynu do ich przechowywania). Spotkać możemy soczewki “dzień i noc” (nie wymagają zdejmowania soczewek przez okres, który zaleca producent), kolorowe i z wzorami (pozwalają podkreślić lub zmienić kolor tęczówki), soczewki ortokeratologiczne (zakładane na noc, kształtują rogówkę,  tak aby w ciągu dnia zapewnić prawidłowe widzenie – wykonywane na zamówienie).

Jeśli używamy soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku będzie potrzebny płyn do ich pielęgnacji. Płyn ma za zadanie usunąć z powierzchni soczewek brud, osady białkowe i tłuszczowe, bakterie oraz zadbać o odpowiednie ich nawilżenie. Wyróżniamy dwa rodzaje płynów: oksydacyjne (głównie zalecane do soczewek twardych) i chemiczne (wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji soczewek miękkich).

Sprawdź także wpis “soczewki progresywne – co to?“.