Soczewki progresywne – co to?

Wraz z wiekiem u każdego człowieka pojawia się problem z poprawnym widzeniem przedmiotów. Jest to proces naturalny i zaczyna się wśród osób po 40 roku życia. To właśnie od tego czasu soczewka zaczyna tracić swoją elastyczność, co w efekcie przyczynia się do znacznego pogorszenia widzenia przedmiotów, na które patrzymy z bliska.. Przypadłość ta nazywana jest prezbiopią (potocznie starczowzrocznością) i powoduje, że niekiedy musimy oddalić przedmiot od naszych oczu na długość ręki, żeby zapewnić sobie jego lepsze i wyraźne widzenie obserwowanego przedmiotu.
Czujesz, że Twój wzrok się pogorszył? Męczy Cię czytanie ulubionej książki? Chcesz znowu czuć się komfortowo bez względu na to, czy obserwowany przez Ciebie obraz jest blisko czy daleko? Dzięki najnowszej technologii mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie, które pozwoli Ci pozbyć się wszystkich problemów i sprawi, że nie będziesz musiał rezygnować z ulubionych czynności. Pomogą Ci w tym soczewki progresywne, które doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji. Dla kogo są właściwym wyborem i w jaki sposób działają?

Czym są soczewki progresywne i jak działają

Soczewki progresywne to nowoczesna technologia, która gwarantujące poprawę ostrości i jakości widzenia w każdej odległości. Zostały stworzone przede wszystkim z myślą o osobach zmagających się z prezbiopią, i dzięki swoim właściwościom niwelują objawy towarzyszące starczowzroczności czy dalekowzroczności. Głównym zadaniem soczewek progresywnych jest umożliwienie pełnej ostrości widzenia niezależnie od odległości obiektu od obserwowanego obrazu.

Soczewki progresywne nazywane się również multifokalnymi bądź wielooogniskowymi. To takie soczewki, które wyglądem w ogóle nie różnią się od tradycyjnych soczewek okularowych, jednak ich budowa jest zupełnie inna. Konstrukcja soczewek progresywnych składa się z kilku ognisk, które pozwalają na płynną zmianę mocy korekcji. Górna część soczewki ma moc właściwą do patrzenia na obrazy, które są od nas oddalone. Obszar dali zapewnia komfortowe widzenie, na przykład podczas jazdy samochodem, czy podczas oglądania filmu w kinie. Obszar dali znajduje się na górze, dlatego że najczęściej patrząc na obiekty, które są od nas oddalone, patrzymy właśnie w górę. Środkowe partie soczewki są dostosowane do wyraźnego widzenia obrazów w odległościach pośrednich. Tutaj moc korekcyjna jest większa niż w obszarze korygującym dal. Obszar ten idealnie nadaje się do patrzenia na obiekty, na które patrzymy na wprost, na przykład na deskę rozdzielczą samochodu czy na ekran komputera. Z kolei dolne partie przeznaczone są poprawnego widzenia przedmiotów, znajdujących się w bliży naszych oczu. Tutaj moc korekcyjna jest największa. Każda z tych partii jest specjalnie dostosowywana do naszych indywidualnych potrzeb, stopnia wady, ewentualnych różnic pomiędzy jednym a drugim okiem. Dlatego, zanim wykona się soczewki progresywne, konieczna jest wizyta u specjalisty. Taka konstrukcja poprawia komfort życia, pozwalając na rezygnację z noszenia ze sobą kilku par okularów i wymieniania ich w zależności od wykonywanych czynności. Mimo, że okulary progresywne nadal są najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku korekcji starczowzroczności, to wiążą się z licznymi ograniczeniami. Właśnie z tego powodu pacjentom coraz częściej poleca się soczewki kontaktowe, które oprócz doskonałego widzenia gwarantują także wygodę.

Dla kogo są przeznaczone progresywne soczewki kontaktowe

Soczewki progresywne przeznaczone są dla osób, które widzą niewyraźnie zarówno z bliskiej odległości, jak i z większego dystansu. Dzięki nim widzenie jest doskonałe z każdej odległości, zarówno podczas codziennej aktywności, jak i w trakcie czytania. Co prawda, niekiedy potrzeba nawet kilku dni na oswojenie się z nowymi soczewkami, jednak komfort użytkowania jest ogromny, a czas adaptacyjny krótszy niż w przypadku okularów. Progresywnych soczewek kontaktowych można używać nie tylko w przypadku starczowzroczności, ale także w przypadku astygmatyzmu, dalekowzroczności i krótkowzroczności. Soczewki te idealnie też sprawdzą się u osób aktywnych fizycznie, ponieważ trzymają się stabilnie w oku i są odporne na warunki atmosferyczne, to oznacza, że nie brudzą się, nie parują ani nie mokną.

Przeciwwskazania do używania soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów i wynalazek, który zmienił życie wielu osób, sprawiając, że wada wzroku przestała być uciążliwym problemem. Soczewki progresywne zapewniają wygodę i komfort, a także eliminują konieczność noszenia okularów. Jednak jest kilka sytuacji, w których nie powinno się stosować soczewek progresywnych. Do takich sytuacji należy alergia, stan zapalny oczu, ciężki zespół suchego oka czy też uczulenie na soczewki.
Jeśli zastanawiasz się między wyborem soczewek i okularów, przeczytaj wpis pt. “okulary czy soczewki

Ostatnie artykuły