Okulary czy soczewki

Wraz z wiekiem nasz wzrok ulega pogorszeniu. Jest to naturalny proces, który prędzej czy później dotknie każdego z nas. Aby kontrolować wadę wzroku i nie doprowadzić do jej rozwoju, stosuje się odpowiednio dobrane szkła lub soczewki kontaktowe, które poprawiają komfort widzenia. Która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Jednak nie martw się, poniższy artykuł pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję.

Co lepiej wybrać – okulary czy soczewki?

Wybór między okularami a soczewkami kontaktowymi nie należy do najprostszych wyborów. Jednak zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować w stronę specjalisty – okulisty bądź optometrysty, który na podstawie badań określi, która forma korekcji wad wzroku będzie dla nas lepsza. Oceni on także, czy soczewki kontaktowe w ogóle są dla nas odpowiednie, czy lepiej będzie z nich zrezygnować i wybrać noszenie okularów. Następnie powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek, stan zdrowia, wykonywaną pracę oraz styl życia.

Niektórzy błędnie myślą, że soczewki jednodniowe kupione w sklepie spożywczym na rogu w zupełności wystarczą, żeby wpłynąć na ostre widzenie. Niestety jest to poważny błąd, ponieważ takie soczewki mogą przyczynić się do uszkodzenia oka oraz pogorszenia widzenia. Należy pamiętać, że to specjalista powinien zadecydować, które soczewki będą będą dla nas odpowiednie, i jaka moc soczewek powinna być względem nas zastosowana – moc okularów nie zawsze równa się mocy soczewek.

Okulary korekcyjne vs. soczewki kontaktowe – porównanie

Stoisz przed wyborem sposobu korekcji wzroku i nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie lepsza?
Wszystko ma swoje wady i zalety, tak samo jest w przypadku soczewek kontaktowych i okularów. Na pewno nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze. Wszystko zależy bowiem od naszego wieku od tego jaki jest nasz stan zdrowia, kondycji oka, a także charakteru wykonywanej pracy. Istotnym czynnikiem są również indywidualne preferencje. Warto podkreślić, że soczewki mogą być stosowane zamiennie z okularami.

Z całą pewnością okulary korekcyjne są łatwiejsze w zakładaniu i codziennym użytkowaniu. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to ich regularne czyszczenie. Przy soczewkach kontaktowych nie ma aż tak łatwo. Soczewki kontaktowe wymagają specjalnej pielęgnacji i stosowania specjalnych do tego płynów, a ich zakładanie wymaga więcej czasu. Co więcej, noszenie okularów jest mniej inwazyjne niż noszenie soczewek, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio naszej gałki ocznej. Z drugiej strony, soczewki są lekkie i niezauważalne, nie ograniczają pola widzenia oka, a po odpowiednim założeniu w ogóle ich nie czujemy, przez co noszenie soczewek przez cały dzień jest bardzo wygodne, w przeciwieństwie do okularów, które są zdecydowanie cięższe i istnieje ryzyko, że mogą uwierać nasze skronie czy nos. Zastosowanie soczewek kontaktowych jest idealnym rozwiązaniem przy dużych wadach wzroku, ponieważ nie powiększają ani nie pomniejszają naszych oczu – zastosowane w okularach szkieł o dużej mocy bardzo często wizualnie wpływa na wielkość oczu. Na niekorzyść okularów przemawia również to, że parują, przez co utrudniają nam widzenie otaczającego nas obrazu. Jednak dzięki okularom możemy w prosty sposób pokazać nasz charakter, zmienić wizerunek albo nadać charakteru naszej twarzy(o ile odpowiednio dobierzemy oprawki), czego nie dokonamy za pomocą noszenia soczewek kontaktowych, które są niewidoczne dla innych (wyjątkiem są kolorowe soczewki). Bardzo często można je nosić również jako biżuterię . W przypadku okularów korekcyjnych możemy liczyć na powłoki ułatwiające codzienne funkcjonowanie, jak powłoka antyrefleksyjna czy polaryzacyjna, z kolei w soczewkach znajdziemy wyłącznie filtry uv. Soczewki dużo lepiej sprawdzą się podczas uprawiania sportu, ponieważ dają całkowitą swobodę ruchów, w przeciwieństwie do okularów, które podczas aktywności mogą sprawiać dyskomfort i ześlizgiwać się z nosa, a także być zagrożeniem dla naszych oczu. Dlatego podczas sportów, nawet ekstremalnych możesz nosić soczewki bez obaw.

Okulary czy soczewki – jakie są różnice w cenach

Zakup szkieł korekcyjnych czy progresywnych to dosyć spory wydatek. Wszystko za sprawą tego, że na cenę okularów składają się oprawki oraz szkła kontaktowe. O ile na oprawkach możemy nieco oszczędzić, to na szkłach na pewno nie powinno się oszczędzać. Cena szkieł jest zależna od ich mocy oraz dodatkowo zastosowanych powłok i filtrów. Warto również mieć na uwadze to, że jeśli nasza wada ulegnie zmianie, to moc szkieł również będzie musiała zostać zmieniona i dostosowana do aktualnej kondycji wzroku. W sytuacji stosowania soczewek kontaktowych wielkość wady nie ma żadnego wpływu na ich cenę. Za to zaoszczędzić na pewno możemy przy soczewkach. Sama cena opakowania soczewek kontaktowych jest niewielka w stosunku do ceny okularów i będzie się różnić w zależności od tego, na jakie soczewki zdecydujemy się nosić. Do wyboru mamy różne rodzaje: soczewki jednodniowe (1 day), dwutygodniowe, miesięczne, roczne, do ciągłego używania (noc-dzień, night day) albo soczewki toryczne (zalecane przy astygmatyzmie)

Przy kupnie okularów warto także sprawdzić jakie okulary do twarzy będą pasować.

Soczewki kontaktowe – kto powinien z nich zrezygnować

Zastanawiasz się czy soczewki są dla Ciebie? O ile okulary korekcyjne może nosić każdy, w przypadku soczewek kontaktowych są sytuacje, które wymagają zrezygnowania z tego sposobu korekcji wzroku.

Nie zaleca się noszenia soczewek podczas uprawiania sportów wodnych i nurkowania, powinno się je również zdejmować do kąpieli. Soczewek nie poleca się osobom, które pracują przed komputerem. Z soczewek lepiej, żeby zrezygnowały osoby, które mają alergie oraz skłonności do zapalenia spojówek, a także przy chorobach oczu jak jaskra czy zwyrodnienie siatkówki. Soczewek nie zaleca się także w przypadku osób z cukrzycą.

Rzetelny porady i więcej naszych produktów znajdziesz w naszym salonie optycznym.

Ostatnie artykuły