W dzisiejszych czasach poprawa jakości widzenia to nie jedyne zastosowanie okularów korekcyjnych. Dzisiaj zarówno okulary korekcyjne, jak i progresywne a szczególnie przeciwsłoneczne to także modny element garderoby, który stanowi dopełnienie każdej stylizacji albo którym w prosty sposób możemy zmieniać swój wizerunek, np. ocieplić go bądź sprawić, żeby był bardziej surowy.

Okulary znajdują się w centralnej części naszej twarzy, oprawy mają wpływ na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani i jak zostajemy zapamiętani. Dlatego tak  ważne jest, aby do naszych okularów dobrać oprawki o odpowiednim kształcie, które pozwolą zachować właściwe proporcje twarzy. 

Wydawać by się mogło, że w wyborze okularów i oprawek nie ma nic trudnego, jednak wybranie oprawy okularów, która nam się po prostu podoba to nie wszystko. Istotne jest, żeby zwrócić uwagę na rysy twarzy po to, żeby odpowiednio dobrać okulary do kształtu twarzy.

Dobrze dopasowane okulary do twarzy idealnie współgrają z jej kształtem, zachowują właściwe proporcje twarzy i są komfortowe podczas codziennego noszenia, a co więcej sprawią, że poczujemy się pewniejsi siebie i atrakcyjniejsi.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? Wbrew pozorom to bardzo proste. Wystarczy dopasować swój kształt twarzy do jednego z podstawowych typów.

Poniżej przedstawiamy pięć najbardziej popularnych kształtów, względem których w prosty sposób można dobrać różne modele okularów, które idealnie będzie nam pasować.

jak dobrać okulary do twarzy oprawki kształt kształty pasują czoło
okulary do owalnej twarzy okrągłe kształty twarz okrągła pasują owalne

Twarz owalna

Charakterystyka

Twarz owalna uznawana jest za idealny kształt twarzy, a tym samym najbardziej pożądany. Poznamy ją po tym, że jej długość jest większa od szerokości, a najszerszą jej część stanowi linia wyznaczana przez kości policzkowe. To twarz symetryczna, o miękkich konturach, gdzie podbródek jest nieco węższy niż czoło.

Jakie okulary wybrać

Twarz, która ma najwięcej możliwości  wyboru oprawek. Do tego kształtu twarzy pasuje niemal każdy rodzaj okularów. Przy wyborze okularów do twarzy owalnej trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby odpowiednio dopasować szerokość oprawy do szerokości naszej twarzy.

Wystarczy jedynie pamiętać, że oprawki do twarzy o owalnym kształcie nie powinny wystawać poza najszersze miejsce naszej twarzy, a jeśli już muszą, to tylko nieznacznie.

Twarz okrągła

Charakterystyka

Twarz, która jest okrągła, poznamy po tym, że jej wysokość i szerokość jest do siebie bardzo zbliżona, przez co cała twarz wygląda na pełną i zaokrągloną. Dodatkowo taka twarz ma nisko umiejscowione czoło, szerokie pełne policzki i zaokrągloną brodę.

Jakie okulary wybrać

Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne do okrągłej twarzy to takie, które swoim kształtem będą optycznie wydłużały i wyszczuplały twarz.

W tym przypadku najlepiej sprawdzą się oprawki prostokątne o kanciastych zakończeniach i takie, które stopniowo zwężają się od góry do dołu – idealnym takim fasonem są, na przykład oprawki w kształcie motyli czy typu “kocie oko”.

okulary do okrągłej twarzy dobór oprawek okrągłe przeciwsłoneczne kwadratowe oprawkach
dobrać okulary do kształtu twarzy trójkątnej dobór oprawek optycznie oczy

Twarz trójkątna

Charakterystyka

Twarz trójkątna charakteryzuje się szerokim czołem i wąskim spiczastym podbródkiem. Z kolei najszerszym miejscem twarzy są wysoko położone kości policzkowe. Kształt twarzy trójkątnej bardzo często porównywany jest do kształtu serca.

Jakie okulary wybrać:

Aby odpowiednio dobrać okulary przy tym kształcie twarzy, najlepiej unikać dodatkowego poszerzania linii policzków (wyznaczają je kości policzkowe), ponieważ są już one wystarczająco szerokie. Doskonale sprawdzi się zastosowanie delikatnych oprawek, które mają owalne kształty, które przez to skutecznie złagodzą ostre rysy twarzy. Oprawki, które mają okrągłe kształty są delikatne, i tym samym mało widoczne, dlatego nie będą wizualnie poszerzać kości policzkowych.

Dla tego kształtu twarzy polecane również  są modele takie jak pilotki oraz okulary bez oprawek.

Twarz kwadratowa

Charakterystyka

Twarz kwadratowa to szerokie czoło, wyrazista szczęka oraz kwadratowa linia żuchwy. Ten kształt twarzy charakteryzuje się również bardzo wyrazistymi rysami. Szerokość i wysokość twarzy kwadratowej są do siebie podobne.

Jakie okulary wybrać:

Osoby o kwadratowej twarzy powinny szukać okularów, które swoim kształtem zmiękczą ostre rysy i optycznie wyszczuplą (wydłużą) twarz. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będą zaokrąglone oprawki (w przypadku okularów korekcyjnych). Najlepiej jeśli będą one gradientowe – z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem (w przypadku okularów przeciwsłonecznych).

Doskonałym rozwiązaniem będą również oprawy o kocim kształcie, tzw. cat eye.

 twarzy twarz jak dobrać modele polecane

Twarz podłużna

Charakterystyka

Ma podobnie wyraziste rysy jak w przypadku twarzy kwadratowej. Różni się jednak od niej tym, że jest dłuższa. Rozpoznamy ją po prostej linii podbródka, policzków i skroni. Bardzo często osoby z podłużną twarzą mają również stosunkowo wysokie czoło.

Jakie okulary wybrać:

W przypadku tego kształtu twarzy również musimy dążyć do złagodzenia zbyt ostrych rysów twarzy. Okulary o ostrych kształtach (kwadratowe, prostokątne) będą dodatkowo podkreślały wyrazistość twarzy i jej ostre rysy, dlatego w tym przypadku najlepszym wyborem będą modele, które będą miały oprawki owalne.

jak dobrać okulary do kształtu twarzy twarz okularów optycznie prostokątne

Pamiętaj – tak naprawdę to, jakie okulary do twarzy wybierzesz zależy tylko od Ciebie!

Należy pamiętać, że powyższe reguły nie są sztywnymi zasadami, których bezwzględnie trzeba przestrzegać, aby mieć dobrze dopasowane okulary. Wybierając kształt oprawek, trzeba przede wszystkim brać pod uwagę swój gust i swoje cechy indywidualne.

Tak naprawdę najważniejsze jest, żebyś pamiętał o kilku najważniejszych kwestiach. Okulary – bez względu na to, czy są to okulary korekcyjne, progresywne czy przeciwsłoneczne, muszą być odpowiednie dla Twojego stylu życia i Twojej osobowości. Oprawki nie mogą  sięgać powyżej linii brwi i jednocześnie nie mogą dotykać policzka, a kształt okularów powinien uwydatniać nasze zalety, a ukrywać wady.

Sprawdź też “jakie okulary do komputera“, a także zastanów się nad wyborem “okulary czy soczewki” oraz pozostałe wpisy na naszym blogu:

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary? Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Dokuczają Ci bóle głowy? Czujesz dyskomfort podczas noszenia okularów? A może bolą Cię oczy? Powodem tych dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Zastanawiasz się, czy Twoje okulary są odpowiednio dobrane? Ten artykuł pozwoli...

Ostatnia aktualizacja