Jakie okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne

Nieodzowny atrybut kojarzący się z piękną słoneczną pogodą, latem i wakacjami. Dla większości z nas okulary przeciwsłoneczne są przedmiotem, dzięki któremu jesteśmy w stanie przyjemnie spędzić słoneczny dzień na świeżym powietrzu bez uciążliwego rażenia w oczy. Jednak tak naprawdę okulary pełnią dużo ważniejszą funkcję.

Podstawowym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed szkodliwymi promieniami UV, czyli UVA i UVB,  na które szczególnie jesteśmy narażeni w okresie wiosenno-letnim. Warto zwrócić uwagę, że tak naprawdę okularów przeciwsłonecznych możemy używać przez cały rok, ponieważ nawet podczas brzydkiej pogody, jesteśmy narażeni na szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne można kupić niemal na każdym kroku przez cały rok. Jednak nie zawsze są to dobre okulary. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że noszenie okularów przeciwsłonecznych, które nie posiadają odpowiedniego filtra uv, jest większym zagrożeniem dla naszych oczu, niż chodzenie bez okularów. Dzieje się tak dlatego, że nasze źrenice automatycznie reagują na ilość wpadającego światła słonecznego rozszerzeniem się albo zwężeniem. Kiedy zakładamy okulary z zaciemnionymi szkłami, nasza źrenica naturalnie rozszerza się, żeby do oka dostało się więcej światła, dlatego, jeśli okulary przeciwsłoneczne nie posiadają filtra ochronnego, nasze oczy jeszcze bardziej narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Wybierając okulary przeciwsłoneczne postawmy na rozsądek.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Brak odpowiedniej ochrony oczu bardzo często wiąże się z różnego rodzaju powikłaniami. Może skutkować podrażnieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, a w skrajnych przypadkach może nawet pojawić się katarakta czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić oczom właściwą ochronę w postaci certyfikowanych okularów przeciwsłonecznych.

W artykule podpowiemy Ci, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne i na co zwrócić uwagę, żeby wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne. Jednak pamiętaj, że dobre okulary z filtrem uv kupisz nie na straganie, tylko w salonie optycznym. Dowiedz się jak dobrać okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne a filtr UV 400 – co to oznacza 

Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie UV), które dzieli się na trzy zakresy o różniej długości fal:

  • UVA – 400-315 nanometrów
  • UVB – 315-280 nanometrów
  • UVC – 280-200 nanometrów

O ile promieniowanie UVC raczej nie dociera do Ziemii, bo w większości jest pochłaniane przez atmosferę, tak promienie UVA i UVB docierają i stanowią duże zagrożenie dla naszych oczu. Jeśli chcemy uzyskać 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, musimy szukać na okularach oznakowania UV 400. Filtr UV 400 jest oznaczeniem, które informuje kupującego, że soczewka potrafi zablokować fale o długości 400 nanometrów, a co za tym idzie – stanowi całkowitą ochronę dla naszych oczu. Dlatego warto kupować okulary przeciwsłoneczne z filtrem uv.

Szkła i przepuszczalność światła w okularach przeciwsłonecznych

Ochronne działanie okularów przeciwsłonecznych nie zależy od stopnia zaciemnienia szkła. Przezroczyste okulary przeciwsłoneczne także mogą chronić nasze oczy przed szkodliwymi promieniami, jednak ciężko będzie nam w nich funkcjonować na zewnątrz, ponieważ ostre słońce będzie nas w nich razić. Rozróżniamy pięć rodzajów szkieł, które charakteryzują się różną przepuszczalnością światła codziennego.

  • Kategoria 0 – przepuszczalność jest na poziomie 80-100%. Okulary z tej kategorii przeznaczone są do używania podczas słabego słońca i silnego zachmurzenia;
  • Kategoria 1 – przepuszczalność utrzymuje się w granicy 43-80%. Takie okulary idealnie sprawdzą się podczas mgły i słabego nasłoneczniania;
  • Kategoria 2 – przepuszczalność wynosi 18-43%. Okularów z tej kategorii używa się podczas zmiennej pogody i niezbyt intensywnego słońca;
  • Kategoria 3 – przepuszczalność jest na poziomie 8-18%. Z kolei te okulary będą doskonałym rozwiązaniem podczas bardzo słonecznego dnia;
  • Kategoria 4 – przepuszczalność światła wynosi 3-8%. Znikoma przepuszczalność sprawia, że okulary idealnie sprawdzają się podczas zimowych spacerów w górach i przy oślepiającym świetle.

Nie wiesz jakie szkła do okularów? Sprawdź nasz wpis, a dzięki temu wykonasz dobry wybór!

Okulary przeciwsłoneczne a kolor szkieł

Wydawać by się mogło, że kolor szkła pełni tylko funkcję estetyczną, jednak kolor soczewki w okularach przeciwsłonecznych ma również duży wpływ na postrzeganie obrazu. Przyjmuje się zasadę, że im większe jest nasłonecznienie, tym ciemniejsze szkła powinniśmy wybrać. Najczęściej można spotkać się z następującym kolorem soczewki:

  • szary – barwy są neutralne i bardzo łatwo je rozróżnić;
  • brązowy – zapewniają głębię obrazu i poprawiają ostrość widzenia, dodatkowo niwelują niebieskie światło;
  • żółty – rozjaśniają obraz i powiększają kontrast, idealne do deszczowej pogody;
  • zielony – poprawiają kontrast;
  • przezroczyste – ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, inaczej mówiąc promieniowaniem.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Barwy, które widzimy, w rzeczywistości są dużo ciemniejsze. Widzimy je przekłamane, dlatego że są tłumione przez światło słoneczne, które odbija się od jasnych powierzchni i kropelek wody znajdujących się w powietrzu. Zadaniem okularów, które posiadają filtr polaryzacyjny, jest niwelowanie światła odbijającego się od różnego rodzaju powierzchni, co poprawia kontrast widzenia. Polaryzacja w okularach ułatwia więc funkcjonowanie i poprawia komfort widzenia.

Co zyskujemy dzięki okularom z filtrem polaryzacyjnym?

  • żywsze kolory – kolory nabierają głębi, dzięki czemu są lepiej widoczne;
  • ostre widzenie – obrazy przestają być zamglone;
  • brak mrużenia oczu – kolory stają się łagodniejsze;
  • stonowane kolory – nie podrażniają źrenic;
  • lepsze widzenie za kierownicą – niwelacja promieni słonecznych, świateł samochodów jadących z naprzeciwka, odblasków (idealne do jazdy samochodem)
  • Okulary przeciwsłoneczne, które posiadają filtr polaryzacyjny, oznakowane są hasłem Polarized.

Przeczytaj więcej o polaryzacji we wpisie “co to jest polaryzacja“.

Ostatnie artykuły