Co to jest polaryzacja

Po okulary przeciwsłoneczne sięgamy przede wszystkim latem, kiedy mocno świeci słońce. Standardowe okulary przeciwsłoneczne mają chronić nasze oczy przed szkodliwymi promieniami i poprawiać komfort widzenia w bardzo słoneczny dzień. Często jednak jest tak, że mimo zastosowania tego typu ochrony, promienie słoneczne nadal bardzo nas oślepiają, uniemożliwiając komfortowe widzenie. Dzieje się tak dlatego, że zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie są w stanie zniwelować najbardziej oślepiających promieni. Właśnie dlatego bardzo często w okularach stosuje się specjalny filtr polaryzacyjny, który eliminuje 99% odblasków świetlnych, co wpływa na jakość widzenia, nasycenie i kontrast kolorów, a także zapewnia 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Jak działa polaryzacja

Kiedy promienie słoneczne padają na płaską powierzchnię, ulegają odbiciu i rozpraszają się w dwóch kierunkach – w pionie i poziomie. Dzięki pionowym promieniom świetlnym wyraźnie widzimy kolory i kontrasty, z kolei promienie poziome tworzą, dobrze nam znane, białe oślepiające refleksy, które są szczególnie niebezpieczne, kiedy odbijają się od lśniących powierzchni, jak tafla wody czy karoseria samochodu. Zadaniem filtru polaryzacyjnego jest prostowanie fali świetlnej i niedopuszczanie do naszego wzroku innej niż pionowa. Zatem dzięki powłoce polaryzacyjnej soczewka przepuszcza tylko i wyłącznie proste spolaryzowane światło i dzięki temu obraz jest wyraźny i pełen kontrastu. Podobne rozwiązanie stosuje się w okularach korekcyjnych.

Zalety

Podstawową zaletą polaryzacji w okularach jest eliminacja oślepiających odblasków. Nikt nie lub sytuacji, kiedy słońce razi nas w oczy, ograniczając pole i jakość widzenia. Może być to szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu, dlatego, że odbijające się od różnych powierzchni promienie świetlne znacząco ograniczają nam widoczność i komfort jazdy. Dlatego dzięki funkcji eliminacji odblasków polaryzacja również wpływa na bezpieczną jazdę samochodem. Kolejną zaletą jest ostrzejsze i bardziej nasycone widzenie barw, co wpływa na sam komfort widzenia. Filtr polaryzacyjny zapobiega także podrażnieniom i zmęczeniu oczu, co więcej sprawia, że patrząc na świat, nie trzeba mrużyć oczu, ponieważ widziany obraz jest dużo łagodniejszy. Dodatkową zaletą okularów polaryzacyjnych jest 100% ochrona przed szkodliwymi promieniami UVA, UVB i UVC. Warto także pamiętać, że stosowanie okularów z polaryzacją zmniejsza ryzyko zachorowania na zapalenie spojówek czy rogówki.

Okulary z filtrem polaryzacyjnym – dla kogo?

  • Dla kierowców – dzięki eliminacji odblasków, promienie słoneczne nie rażą nas w oczy, a co za tym mamy pełen komfort widzenia, więc możemy skupić się na tym, co na drodze.
  • Dla amatorów sportów wodnych i śnieżnych – polaryzacja blokuje promienie świetlne odbijające się od powierzchni wody albo śniegu, a co za tym idzie, poprawia komfort widzenia.
  • Dla osób spędzających czas na pełnym słońcu – chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
  • Dla osób nadwrażliwych na światło – polaryzacja w okularach zapobiegnie łzawieniu, pieczeniu i zaczerwienieniu oczu.

Czy moje okulary mają polaryzację?

Na pierwszy rzut ka ciężko stwierdzić czy okulary mają polaryzację, ponieważ wygląd okularów z filtrem polaryzacyjnym niczym nie różnie się od zwykłych okularów przeciwsłonecznych. Okulary, które posiadają filtr polaryzacyjny, powinny zawierać stosowną informację, która najczęściej znajduje się na zauszniku okularów albo na soczewce okularowej.

Jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie, czy okulary mają soczewkę polaryzacyjną.
Jak to zrobić? Wystarczy założyć swoje okulary i zobaczyć czy widziany obraz jest bardziej ostry, a kolory żywsze, czy widziany obraz jest przejrzysty, czy możesz swobodnie patrzyć bez mrużenia oczu – jeśli tak, oznacza to, że Twoje okulary mają filtr polaryzacyjny i jest on dobrej jakości.

Ostatnie artykuły