Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

“Chwilę po nałożeniu maseczki kompletnie nic nie widzę, ponieważ całe okulary są zaparowane… co z tym zrobić?” Ostatnio to jedno z najczęściej słyszanych pytań od osób, które noszą okulary. Podpowiadamy jak temu zaradzić!

Nikt nie spodziewał się, że obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie z nami tak długo. Noszenie maseczki na co dzień jest bardzo uciążliwe – ciężko się w nich oddycha, a skóra szybko się poci i łatwiej ulega podrażnieniom. Jednak największy problem mają z nimi osoby, które noszą okulary ze względu na ciągle zaparowane szkła. W internecie można znaleźć wiele sposób jak temu zaradzić, jednak należy być ostrożnym, ponieważ niektóre domowe sposoby mogą skutkować porysowanymi szkłami lub, co gorsza, zniszczonymi okularami. Jak więc w bezpieczny sposób sprawić, aby okulary podczas noszenia maseczki nie parowały i nie ograniczały naszego widzenia?

Dlaczego okulary parują

Osobom, które na co dzień noszą okulary problem z zaparowanymi szkłami jest bardzo dobrze znany. Jednak do tej pory musieli zmagać się z tym przede wszystkim w okresie jesienno zimowym podczas przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Jednak co innego, kiedy problem pojawia się od czasu do czasu i to tylko po zmianie pomieszczenia, a co innego, kiedy doskwiera nam na każdym kroku, a raczej z każdym oddechem.

Dlaczego tak się dzieje? Ciepłe powietrze, które wydychamy, wydostaje się spod maski górą i osiada na zimnych szkłach okularowych. To z kolei sprawia, że nasze okulary parują i uniemożliwiają nam komfortowe widzenie. Dzieje się tak bez względu na to, jakiego materiału wykonana jest maseczka.

Jak zapobiec parowaniu okularów

  1. Maseczka powinna być jak najbardziej dopasowana do twarzy. Kup więc maseczkę z drucikiem, którą można dopasować do nosa. W ten sposób powietrze będzie wydostawało się dołem, a nie górą. 
  2. Skutecznym rozwiązaniem jest również to, żeby okulary położone były na maseczce, a nie pod.  
  3. Zainwestuj w szkła z powłoką hydrofobową. Jest to bardzo cienka warstwa nakładana na okulary, która sprawia, że kropelki wody nie będą utrzymywać się na powierzchni szkieł, przez co efekt zaparowania trwa znacznie krócej. 
  4. Do czyszczenia okularów zaleca się stosowanie specjalnych płynów substancją hydrofobową bądź gliceryną. W ten sposób para nie będzie się osiadać do momentu, aż preparat się nie zetrze.
  5. Niektórzy polecają także mycie szkieł okularowych płynem do mycia szyb (bez alkoholu), mydłem bądź pianką do golenia. 

Przestrzegamy jednak, aby z ostrożnością i rozsądkiem podchodzić do „cudownych” sposobów, których pełno jest w internecie, aby nie uszkodzić szkieł swoich okularów. Najrozsądniej będzie, jeśli udamy się do specjalisty – okulisty i optometrysty i tam zasięgniemy porady.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okularów i soczewek z powłoką hydrofobową. W każdym salonie dostępne są również płyny do czyszczenia okularów, które zapobiegają parowaniu soczewek. W salonach Super Optyk każdy znajdzie okulary dopasowane do swoich potrzeb!

Ostatnie artykuły