“Chwilę po nałożeniu maseczki kompletnie nic nie widzę, ponieważ całe okulary są zaparowane… co z tym zrobić?” Ostatnio to jedno z najczęściej słyszanych pytań od osób, które noszą okulary. Podpowiadamy jak temu zaradzić!

Nikt nie spodziewał się, że obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie z nami tak długo. Noszenie maseczki na co dzień jest bardzo uciążliwe – ciężko się w nich oddycha, a skóra szybko się poci i łatwiej ulega podrażnieniom. Jednak największy problem mają z nimi osoby, które noszą okulary ze względu na ciągle zaparowane szkła. W internecie można znaleźć wiele sposób jak temu zaradzić, jednak należy być ostrożnym, ponieważ niektóre domowe sposoby mogą skutkować porysowanymi szkłami lub, co gorsza, zniszczonymi okularami. Jak więc w bezpieczny sposób sprawić, aby okulary podczas noszenia maseczki nie parowały i nie ograniczały naszego widzenia?

Dlaczego okulary parują

Osobom, które na co dzień noszą okulary problem z zaparowanymi szkłami jest bardzo dobrze znany. Jednak do tej pory musieli zmagać się z tym przede wszystkim w okresie jesienno zimowym podczas przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Jednak co innego, kiedy problem pojawia się od czasu do czasu i to tylko po zmianie pomieszczenia, a co innego, kiedy doskwiera nam na każdym kroku, a raczej z każdym oddechem.  

Dlaczego tak się dzieje? Ciepłe powietrze, które wydychamy, wydostaje się spod maski górą i osiada na zimnych szkłach okularowych. To z kolei sprawia, że nasze okulary parują i uniemożliwiają nam komfortowe widzenie. Dzieje się tak bez względu na to, jakiego materiału wykonana jest maseczka. 

Jak zapobiec parowaniu okularów

  1. Maseczka powinna być jak najbardziej dopasowana do twarzy. Kup więc maseczkę z drucikiem, którą można dopasować do nosa. W ten sposób powietrze będzie wydostawało się dołem, a nie górą. 
  2. Skutecznym rozwiązaniem jest również to, żeby okulary położone były na maseczce, a nie pod.  
  3. Zainwestuj w szkła z powłoką hydrofobową. Jest to bardzo cienka warstwa nakładana na okulary, która sprawia, że kropelki wody nie będą utrzymywać się na powierzchni szkieł, przez co efekt zaparowania trwa znacznie krócej. 
  4. Do czyszczenia okularów zaleca się stosowanie specjalnych płynów substancją hydrofobową bądź gliceryną. W ten sposób para nie będzie się osiadać do momentu, aż preparat się nie zetrze.
  5. Niektórzy polecają także mycie szkieł okularowych płynem do mycia szyb (bez alkoholu), mydłem bądź pianką do golenia. 
Przestrzegamy jednak, aby z ostrożnością i rozsądkiem podchodzić do „cudownych” sposobów, których pełno jest w internecie, aby nie uszkodzić szkieł swoich okularów. Najrozsądniej będzie, jeśli udamy się do specjalisty – okulisty i optometrysty i tam zasięgniemy porady. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okularów i soczewek z powłoką hydrofobową. W każdym salonie dostępne są również płyny do czyszczenia okularów, które zapobiegają parowaniu soczewek. W salonach Super Optyk każdy znajdzie okulary dopasowane do swoich potrzeb!  

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary? Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Dokuczają Ci bóle głowy? Czujesz dyskomfort podczas noszenia okularów? A może bolą Cię oczy? Powodem tych dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Zastanawiasz się, czy Twoje okulary są odpowiednio dobrane? Ten artykuł pozwoli...

Ostatnia aktualizacja