Okulary progresywne – co to, cena i rodzaje

Wzrok stopniowo pogarsza się wraz z wiekiem. Szczególnie mogą zaobserwować to osoby po 40 roku życia. Wtedy to zaczyna rozwijać się prezbiopia, która potocznie nazywana jest syndromem długich rąk. Oko wtenczas zaczyna mieć problem z wyraźnym widzeniem obiektów z różnych odległości. Jest to naturalna kolej rzeczy, więc aby zapewnić sobie prawidłowe widzenie bez konieczności kupowania okularów do bliży i dali, postaw na okulary progresywne, które dają możliwość ostrego widzenia z różnych odległości. Dowiedz się, czym są szkła progresywne!

Okulary progresywne – co to

Okulary jednoogniskowe dają możliwość wyraźnego widzenia przedmiotów, które znajdują się od nas w bliskiej odległości. Jeśli natomiast chcemy zobaczyć obiekty, które są od nas nieco dalej, wówczas należy patrzyć znad okularów albo założyć parę okularów przeznaczoną do dali. Okulary progresywne w przeciwieństwie do klasycznych okularów korekcyjnych posiadają soczewki wieloogniskowe i dzięki temu pozwalają na wyraźne widzenie obiektów z każdej odległości.

Jak działają okulary progresywne

Dzięki zaawansowanej konstrukcji soczewek progresywnych możliwe jest pełne dopasowanie odległości patrzenia. Ze strony technicznej działanie okularów progresywnych oparte jest na wielu strefach widzenia, które są odpowiedzialne za różne odległości patrzenia i pozwalają na płynne zmiany odległości. Dzięki temu mamy możliwość ostrego widzenia zarówno z bliży, środka, jak i dali. Górna część soczewki odpowiedzialna jest za widzenie przedmiotów znajdujących się w dali, strefa pośrednia pozwala na wyraźne widzenie odległości pośrednich, np. podczas pracy przy komputerze, natomiast dolna część pozwala na wyraźnie widzenie obiektów, które są bardzo blisko nas. Co ważne, krawędzie poszczególnych obszarów korekcji są niezauważalne gołym okiem, a przejście między strefami jest płynne, komfortowe i nieodczuwalne dla oczu.

Zalety i wady okularów progresywnych

Podstawową zaletą okularów progresywnych jest to, że pozwalają na prawidłowe widzenie przedmiotów zarówno w bliży, jak i dali, dzięki czemu w zupełności wystarczy nam jedna para okularów. Nie potrzebujemy więc już innych okularów do czytania i innych do prowadzenia samochodu. Kolejną zaletą jest to, że nie posiadają one nieestetycznej linii podziału jak w przypadku soczewek dwuogniskowych. Podczas patrzenia zmiana siły soczewek jest płynna, dzięki czemu nie musisz radzić sobie z nagłymi zmianami widzenia jak w przypadku soczewek dwuogniskowych.

Za wadę szkieł progresywnych można uznać nieco wyższą cenę, jednak należy mieć na uwadze, że tak naprawdę dostajemy trzy pary okularów w jednych. Niektórzy zwracają także uwagę na dłuższy czas adaptacji niż podczas przyzwyczajania się do noszenia tradycyjnych szkieł okularowych. Soczewki progresywne powodują także zniekształcenia obrazu podczas przesuwania wzroku z boku na bok, staje się to jednak mniej uciążliwe, kiedy już oczy przyzwyczają się do nowych szkieł.

Okulary progresywne dla kogo

W pierwszej kolejności okulary progresywne dedykowane są osobom powyżej 40 roku życia, u których rozpoczął się naturalny proces starzenia się oka, czyli prezbiopia. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, u których zaczęły się problemy z wyraźnym widzeniem dali i bliży. To również doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę. Dzięki zastosowaniu wielu stref widzenia nie ma konieczności kupowania kilku par okularów do widzenia obiektów z różnych odległości. Wystarczy zainwestować w okulary progresywne, aby móc wyraźnie widzieć zarówno w bliży, jak i w dali.

Jak przyzwyczaić się do noszenia okularów progresywnych?

Kupując swoje pierwsze okulary progresywne, musisz liczyć się z tym, że będziesz potrzebować trochę czasu, aby nauczyć się z nich korzystać. Okres adaptacyjny trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilkunastu dni. Chcąc jak najszybciej przyzwyczaić się do noszenia okularów progresywnych, najlepiej jest je nosić przez cały dzień i nie zniechęcać się, kiedy ich użytkowanie okaże się dla nas uciążliwe. Niewielki dyskomfort na samym początku jest czymś zupełnie naturalnym.

Osobom, które zaczynają swoją przygodę ze szkłami progresywnymi, najwięcej problemów sprawia odnalezienie na powierzchni soczewki strefy mocy, która odpowiednia jest dla wybranej przestrzeni. Aby uniknąć niekontrolowanych zniekształceń obrazów spowodowanych przez aberrację na peryferiach strefy progresji, musimy nauczyć się odpowiednich ruchów głową. Najważniejsze jest, aby zawsze starać się patrzeć w centralną część strefy progresji. Oznacza to, że głowa musi być obrócona w taki sposób, aby patrzeć na wprost. Kiedy patrzymy w dal, głowę należy trzymać prosto. Kiedy chcemy wyraźnie zobaczyć obiekty, które znajdują się blisko nas, należy opuścić wzrok, jednocześnie głowę wciąż trzymając prosto. Chcąc wyraźnie zobaczyć to, co znajduje się z boku, należy odwrócić głowę w stronę obserwowanego obiektu.

W przypadku okularów progresywnych największe obawy wywołuje schodzenie po schodach. O czym należy pamiętać? Jeśli spojrzymy na schody przez dolną część soczewki, co jest naturalnym odruchem, wydadzą nam się one zniekształcone i rozmazane. Aby zapewnić sobie wyraźne i prawidłowe widzenie podczas schodzenia ze schodów, należy wówczas pochylić głowę i patrzeć na schody przez strefę przeznaczoną do dali.

Oznaki źle dobranych okularów progresywnych

  • ból oczu podczas noszenia okularów,
  • dokuczliwe bóle głowy, a w efekcie także migreny,
  • nieostry lub zniekształcony obraz,
  • łzawienie oczu,
  • nadmierne mruganie.

Ile kosztują okulary progresywne

Cena za okulary progresywne zależy od bardzo wielu czynników. Mają na nią wpływ wybrane soczewki, szerokość pola widzenia, grubość soczewek, cena opraw, a także zastosowane specjalne powłoki i filtry. Przedział cenowy za okulary progresywne to od kilkuset złotych do paru tysięcy.

Ostatnie artykuły