Co to jest jaskra

Chyba niemal każdy wie, że jaskra jest chorobą oczu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak poważną. Jaskra jest chorobą, która uszkadza nerw wzrokowy i przez to stopniowo przyczynia się do pogorszenia wzroku, a następnie do jego utraty przez zanik nerwu wzrokowego (jest to tzw. neuropatia jaskrowa). Niestety jaskra zazwyczaj rozwija się bardzo powoli i w początkowym stadium nie daje żadnych objawów, przez co czasami nazywana jest „cichym złodziejem wzroku”. Jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Chociaż jak na razie nie da się jej zapobiec, można ją leczyć i uniknąć utraty wzroku, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryta i właściwie leczona. Na jaskrę cierpi ponad 70 milionów ludzi na świecie, w Polsce problem ten dotyczy około 800 tys. osób.

Jak powstaje jaskra

Aby nasze oko funkcjonowało poprawnie, w przedniej komorze oka musi być utrzymany odpowiedni poziom cieczy wodnistej, która odpowiedzialna jest za odpowiednie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Prawidłowe ciśnienie utrzymywane jest dzięki ciągłemu przepływowi cieczy w komorze. W przypadku jaskry przepływ tej cieczy jest zablokowany, przez co dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, a to z kolei przyczynia się do stopniowego uszkadzania nerwu wzrokowego. Jaskra stopniowo uszkadza wiązki włókien wzrokowych, a dlatego że w ludzkim oku jest ich bardzo dużo, ich powolny zanik na samym początku jest dla człowieka niezauważalny. Większość osób przez wiele lat jest zupełnie nieświadoma tego, że powoli traci wzrok. Końcowe stadium charakteryzuje się tym, że osoby chore widzą jedynie światło, kontury i ruch.

Objawy

Pierwszymi objawami jaskry, które powinny zwrócić naszą uwagę, są pogorszenie ostrości widzenia oraz ograniczenie pola widzenia. Innymi objawami towarzyszącymi są częste łzawienie i zaczerwienienie oczu, widzenie mroczków, tęczowych kół lub aureoli podczas patrzenia na źródło światła, światłowstręt, problemy z przystosowaniem się wzroku do ciemności. Z kolei w ostrym przebiegu choroby mogą pojawić się także nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia pracy serca, silne bóle oka oraz bóle w okolicy łuku brwiowego.
Gdy pacjent zauważy, że z jego wzrokiem zaczyna się dziać coś niepokojącego, to zazwyczaj choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium, dlatego tak ważne jest, aby umawiać się na kontrolne konsultacje do okulisty średnio co dwa lata.

Przyczyny

Zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej to nie jedyna przyczyna jaskry. Co więcej, na tę chorobę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Jednak szczególnie narażone są osoby, które oprócz podwyższonego ciśnienia wewnątrz gałkowego mają również cukrzycę, nadciśnienie, zaburzenia krążenia oraz osoby cierpiące na miażdżycę, osoby narażone na stres oraz osoby mające krótkowzroczność czy częste migreny. Na jaskrę narażone są również osoby, u których w rodzinie już kiedyś zdiagnozowano tę chorobę.

Leczenie

Podstawową metodą leczenia jaskry jest stosowanie kropli przeciwjaskrowych, które obniżają ciśnienie w oku. Ostatecznością jest leczenie chirurgiczne, które polega na umożliwieniu odpływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka.

Ostatnie artykuły