Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to jedna z najczęstszych wad wzroku. Szacuje się, że może dotyczyć blisko 3 miliardów osób, a do 2050 co druga osoba może być krótkowidzem. Bardzo często przez wiele lat nie zwracamy na nią uwagi, jednak lekceważona ma bezpośredni wpływ na pojawienie się poważniejszych wad wzroku w przyszłości. Jako główną przyczynę krótkowzroczności wskazuje się czynniki środowiskowe i postęp technologiczny. Dowiedz się, czym jest krótkowzroczność, jak ją rozpoznać i w jaki sposób korygować, aby zapewnić sobie prawidłowe widzenie przez długie lata!

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, fachowo miopia, a potocznie bliskowzroczność lub wada wzroku minus to powszechna wada wzroku, która polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów, które mamy przed oczami i znajdują się blisko nas, podczas gdy przedmioty oddalone wydają się nieostre i rozmazane.

Na czym polega krótkowzroczność

W oku, w którym wszystkie procesy zachodzą prawidłowo, obraz powstaje dokładnie na siatkówce. W przypadku osób z krótkowzrocznością promienie świetlne, które pokonają układ optyczny oka, skupiają się przed siatkówką, co zaburza prawidłowe widzenie. Krótkowzroczność może rozwinąć się u osób w każdym wieku, jednak najczęściej zaczyna się rozwijać już w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania.

Im większa wada, tym mniejsza będzie odległość, z której przedmioty oddalone będą widoczne wyraźnie. Wielkość wady określana jest za pomocą dioptrii (D) – w ten sposób możemy wyróżnić 3 stopnie zaawansowania krótkowzroczności:

  • niską, która wynosi do -3D,
  • średnią, która mieści się w granicy od -3D do -7D,
  • wysoką, która wynosi powyżej -7D

Jak rozpoznać krótkowzroczność

Krótkowzroczność rozpoznasz przede wszystkim po tym, że przedmioty, które znajdują się w oddali, będą wydawać Ci się nieostre i rozmazane. Może to utrudniać np. prowadzenie pojazdów bądź oglądanie telewizji. Kolejnym sygnałem może być konieczność nienaturalnego przybliżania książki podczas czytania oraz bardzo częste mrużenie oczu. Osoby z wadą miopii próbują w ten sposób poprawić ostrość przedmiotów znajdujących się w dali.

Krótkowzroczności bardzo często towarzyszą również takie objawy jak:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • ból oczu,
  • napięcie i zmęczenie oczu,
  • nawykowe przybliżanie przedmiotów.

Przyczyny krótkowzroczności

Dawniej za główną przyczynę miopii uznawało się czynniki genetyczne. Nadal krótkowzroczność u rodziców czy dziadków zwiększa ryzyko wystąpienia tej wady u dzieci, jednak dzisiaj najczęściej rozwija się ona na skutek czynników środowiskowych. Mowa tutaj przede wszystkim o długotrwałej pracy wzrokowej, która wymaga od nas ciągłego patrzenia w niedaleki punkt, np. pracy przed komputerem, pracy polegającej na pisaniu. W końcu rodzice nie bez powodu przestrzegali przed siedzeniem zbyt blisko ekranu telewizora czy czytaniem przy słabym oświetleniu.

Najnowsze badania pokazują też, że z krótkowzrocznością muszą mierzyć się coraz młodsze dzieci. Powodem tego może być to, że dzisiaj dzieci zdecydowanie mniej czasu przebywają na świeżym powietrzu niż kiedyś. Badania potwierdzają, że zbyt krótki czas ekspozycji oczy na światło słoneczne również może być przyczyną rozwoju tego rodzaju wady. Co więcej, małe dzieci już od najmłodszych lat mają do czynienia ze smartfonami i innymi urządzeniami elektronicznymi, które dostają do zabawy, a które mają bardzo zły wpływ na prawidłowy rozwój wzroku.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale rozwój miopii może warunkować także pochodzenie. Według statystyk krótkowzroczność częściej dotyka przedstawicieli rasy żółtej (boryka się z nią aż 80% populacji), podczas gdy w przypadku rasy białej wartość ta waha się w granicy 25-30%.

Rodzaje krótkowzroczności ze względu na przyczynę występowania wady

  • osiowa – występuje najczęściej i spowodowana jest przez zbyt długą gałkę oczną.
  • krzywiznowa – ma związek ze zbyt mocnym zakrzywieniem rogówki lub soczewki, co zwiększa ich zdolności skupiające (obraz rzutuje się przed siatkówką); może być wrodzona lub przejściowa na skutek przyjmowania niektórych leków.
  • refrakcyjna – ma związek ze zbyt dużą mocą załamywania soczewki; zazwyczaj towarzyszy niektórym chorobom, np. cukrzycy.

Korekcja krótkowzroczności – okulary i soczewki

W celu zniwelowania nieostrego widzenia spowodowanego krótkowzrocznością najczęściej stosuje się okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby skierować światło tam, gdzie jego miejsce, czyli bezpośrednio na siatkówkę. Aby okulary bądź soczewki zostały jak najlepiej dobrane do nas i naszej wady, należy udać się do okulisty lub salonu optycznego. Tam na podstawie badań specjaliści określą Twoją wadę wzroku i pomogą dobrać odpowiednie okulary.

Ostatnie artykuły