Ile jest ważna recepta na okulary

Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co lekarz wystawia receptę na okulary? Czy jest niezbędna do zakupu szkieł okularowych? Jak długo jest ważna? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu!

Recepta na okulary – czym jest

Recepta jest zleceniem wystawionym przez lekarza okulistę lub optometrystę na szkła okularowe, które traktowane są jako wyrób medyczny. Na recepcie znajdują się najważniejsze parametry, jakie powinny mieć specjalnie dopasowanej do naszej wady wzroku soczewki.

Jak długo ważna jest recepta na okulary

Standardowy okres ważności recept wystawianych w Polsce wynosi 30 dni. Tak samo jest w przypadku recept na okulary. Musimy pamiętać, że po upływie tego terminu, nie będziemy mieli już możliwości zrealizowania naszego zlecenia. Okres 30 dni nie jest ustalony bez powodu. Skoro lekarz zalecił Ci noszenie okularów czy soczewek kontaktowych, oznacza to, że Twój wzrok uległ pogorszeniu lub zaczyna rozwijać się w nim jakaś wada. Im szybciej zrealizujesz więc receptę, tym lepiej. Wraz z czasem Twoja wada wzroku może się pogłębiać, co będzie oznaczało, że po miesiącu wyniki Twoich badań mogą być już nieaktualne. Oznacza to, że zalecone przez specjalistę parametry szkieł również będą nieodpowiednie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc jak najszybsze zrealizowanie recepty.

Recepta straciła swoją ważność – co w takiej sytuacji

W momencie, kiedy recepta straci swoją ważność, farmaceuta odmówi nam jej zrealizowania. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta u okulisty lub optometrysty.
Ważność przeterminowanej recepty na okulary może wydłużyć jedynie specjalista, który ją wystawił. W tym celu prawdopodobnie konieczne będzie ponowne wykonanie badania wzroku.

Czy recepta jest niezbędna do kupienia okularów korekcyjnych?

W salonach optycznych dostępne są gotowe okulary o zróżnicowanych mocach szkieł. Jednak zakup okularów korekcyjnych bez recepty i wcześniejszego wykonania badań wzroku nie jest zalecana. Istnieje bowiem wtedy spore ryzyko, że kupione okulary nie będą odpowiednio dopasowane do Twojej wady wzroku i Twoich indywidualnych potrzeb. Należy mieć na uwadze, że źle dobrane okulary mogą przyczynić się do uciążliwych dolegliwości, a także spowodować pogłębienie się wady wzroku.

Okulary bez recepty – czy warto kupować

Gotowe okulary dostępne bez recepty, możesz znaleźć w większości aptek czy marketów. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że tego typu okulary nie będą bezpośrednio dopasowane do Twojej wady wzroku (chodzi tutaj o rozstaw źrenic czy odpowiednią moc szkieł). Noszenie źle dobranych okularów przyczynia się do bólu głowy, zmęczenia i bólu oczu, a także problemów z koncentracją. Jednak poważniejszym problemem jest to, że źle dobrane okulary mogą doprowadzić do pogłębienia się wady wzroku. Dlatego zaleca się wizytę u specjalisty oraz wykonanie niezbędnych badań, które pozwolą określić kondycję naszych oczu i dobrać najbardziej odpowiednie wartości szkieł okularowych.

Potrzebujesz nowych okularów korekcyjnych?

Kiedy potrzebujesz nowych okularów korekcyjnych, warto umówić się na wizytę do specjalisty – okulisty bądź optometrysty. Wykona on szereg podstawowych badań, na podstawie których wyda receptę na szkła okularowe, które będą dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Ważne jest, aby badania wzroku wykonywać regularnie, średnio co 2-3 lata, a po 40. roku znacznie częściej. Tylko regularne wizyty pozwolą na szybkie wykrycie wady wzroku i pozwolą na natychmiastowe podjęcie działań w celu zapobiegania pogłębiania się wady.

Ostatnie artykuły