Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co lekarz wystawia receptę na okulary? Czy jest niezbędna do zakupu szkieł okularowych? Jak długo jest ważna? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu!

Recepta na okulary – czym jest

Recepta jest zleceniem wystawionym przez lekarza okulistę lub optometrystę na szkła okularowe, które traktowane są jako wyrób medyczny. Na recepcie znajdują się najważniejsze parametry, jakie powinny mieć specjalnie dopasowanej do naszej wady wzroku soczewki.

Jak długo ważna jest recepta na okulary

Standardowy okres ważności recept wystawianych w Polsce wynosi 30 dni. Tak samo jest w przypadku recept na okulary. Musimy pamiętać, że po upływie tego terminu, nie będziemy mieli już możliwości zrealizowania naszego zlecenia. Okres 30 dni nie jest ustalony bez powodu. Skoro lekarz zalecił Ci noszenie okularów czy soczewek kontaktowych, oznacza to, że Twój wzrok uległ pogorszeniu lub zaczyna rozwijać się w nim jakaś wada. Im szybciej zrealizujesz więc receptę, tym lepiej. Wraz z czasem Twoja wada wzroku może się pogłębiać, co będzie oznaczało, że po miesiącu wyniki Twoich badań mogą być już nieaktualne. Oznacza to, że zalecone przez specjalistę parametry szkieł również będą nieodpowiednie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc jak najszybsze zrealizowanie recepty.


Recepta straciła swoją ważność – co w takiej sytuacji

W momencie, kiedy recepta straci swoją ważność, farmaceuta odmówi nam jej zrealizowania. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta u okulisty lub optometrysty.
Ważność przeterminowanej recepty na okulary może wydłużyć jedynie specjalista, który ją wystawił. W tym celu prawdopodobnie konieczne będzie ponowne wykonanie badania wzroku.

Czy recepta jest niezbędna do kupienia okularów korekcyjnych?

W salonach optycznych dostępne są gotowe okulary o zróżnicowanych mocach szkieł. Jednak zakup okularów korekcyjnych bez recepty i wcześniejszego wykonania badań wzroku nie jest zalecana. Istnieje bowiem wtedy spore ryzyko, że kupione okulary nie będą odpowiednio dopasowane do Twojej wady wzroku i Twoich indywidualnych potrzeb. Należy mieć na uwadze, że źle dobrane okulary mogą przyczynić się do uciążliwych dolegliwości, a także spowodować pogłębienie się wady wzroku.

Okulary bez recepty – czy warto kupować

Gotowe okulary dostępne bez recepty, możesz znaleźć w większości aptek czy marketów. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że tego typu okulary nie będą bezpośrednio dopasowane do Twojej wady wzroku (chodzi tutaj o rozstaw źrenic czy odpowiednią moc szkieł). Noszenie źle dobranych okularów przyczynia się do bólu głowy, zmęczenia i bólu oczu, a także problemów z koncentracją. Jednak poważniejszym problemem jest to, że źle dobrane okulary mogą doprowadzić do pogłębienia się wady wzroku. Dlatego zaleca się wizytę u specjalisty oraz wykonanie niezbędnych badań, które pozwolą określić kondycję naszych oczu i dobrać najbardziej odpowiednie wartości szkieł okularowych.

Potrzebujesz nowych okularów korekcyjnych?

Kiedy potrzebujesz nowych okularów korekcyjnych, warto umówić się na wizytę do specjalisty – okulisty bądź optometrysty. Wykona on szereg podstawowych badań, na podstawie których wyda receptę na szkła okularowe, które będą dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Ważne jest, aby badania wzroku wykonywać regularnie, średnio co 2-3 lata, a po 40. roku znacznie częściej. Tylko regularne wizyty pozwolą na szybkie wykrycie wady wzroku i pozwolą na natychmiastowe podjęcie działań w celu zapobiegania pogłębiania się wady.

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały “Chwilę po nałożeniu maseczki kompletnie nic nie widzę, ponieważ całe okulary są zaparowane… co z tym zrobić?” Ostatnio to jedno z najczęściej słyszanych pytań od osób, które noszą okulary. Podpowiadamy jak temu...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Dokuczają Ci bóle głowy? Czujesz dyskomfort podczas noszenia okularów? A może bolą Cię oczy? Powodem tych dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Zastanawiasz się, czy Twoje okulary są odpowiednio dobrane? Ten artykuł pozwoli...

Ostatnia aktualizacja