Jak czyścić okulary

Kto nosi okulary, ten wie, że na co dzień wymagają one szczególnej pielęgnacji. Ich poprawne czyszczenie zapewni Ci komfort widzenia na długie lata, a przede wszystkim pozwoli Ci zachować wszystkie najważniejsze właściwości szkieł. Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawnie czyścić okulary, żeby ich nie uszkodzić? Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę i czego unikać, żeby przedłużyć żywotność swoich okularów.

Jak dbać o okulary?

Zacznij od dokładnego umycia rąk ciepłą wodą z mydłem. Pamiętaj również o tym, żeby nigdy nie myć okularów na sucho. Dlatego przed rozpoczęciem czyszczenia okularów musisz zwilżyć je letnią lub ciepłą bieżącą wodą. Następnie przy pomocy niewielkiej ilości mydła, delikatnego płynu do naczyń albo specjalnego płynu do czyszczenia okularów usuń zabrudzenia, które pojawiły się na okularach. Pamiętaj, aby robić to delikatnymi kolistymi ruchami. Po dokładnym umyciu zarówno szkieł, jak i oprawy, strząśnij nadmiar wody z okularów  i wytrzyj je do sucha czystą ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Doskonale sprawdzą się tu również ściereczki, które są dołączane do okularów podczas ich zakupu.

Nie masz dostępu do wody? Nic nie szkodzi. Równie świetnie sprawdzą się coraz bardziej popularne specjalne płyny lub spraye do czyszczenia okularów. Wystarczy nałożyć preparat na okulary, rozetrzeć go palcami i na koniec wytrzeć do sucha miękką ściereczką. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ preparat zazwyczaj jest w małych poręcznych buteleczkach, które można mieć zawsze przy sobie.

Czego unikać podczas czyszczenia okularów

Czego powinniśmy unikać przy czyszczeniu okularów? Przede wszystkim nawilżanych chusteczek. Wbrew pozorom mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku, ponieważ przez swoją strukturę przyczyniają się do powstawania zarysowań na soczewce okularów, tym samym pogarszając komfort widzenia. Do czyszczenia okularów lepiej unikać ręczników papierowych czy chusteczek higienicznych – w ten sposób również możesz trwale uszkodzić strukturę szkła swoich okularów. Skrawek swetra lub ręka niestety może dać podobny efekt. Nigdy nie czyść też okularów brudną ściereczką, ponieważ tylko rozmażesz brud, który zgromadził się na szkłach. Unikaj również zbyt ciepłej wody i silnych detergentów. Zwracaj uwagę na to, jakich płynów używasz do czyszczenia swoich okularów. Niektórzy myślą, że doskonale sprawdzi się tutaj płyn przeznaczony do szklanych powierzchni, jednak jest to poważny błąd, który może mieć tragiczny wpływ na powłoki uszlachetniające znajdujące się na szkłach.

Zainwestuj w szlachetną powłokę

Producenci szkieł okularowych wyszli naprzeciw potrzebom użytkowników okularów, stosując na szkłach specjalne szlachetne powłoki, które są niezauważalne gołym okiem, a których właściwości znacząco ułatwiają życie. Jedną z najpopularniejszych powłok jest powłoka antyrefleksyjna, na którą można nałożyć powłokę hydrofobową i oleofobową. Pomagają one zachować czystość na powierzchni szkła, minimalizują osadzanie się plam na soczewkach, a jeśli już jakieś się pojawią, to sprawiają,, że ich wyczyszczenie jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku jej braku.

Jak czyścić okulary z antyrefleksem?

Jak czyścić okulary z antyrefleksem? Nie ma w tym żadnej filozofii, ponieważ okulary z powłoką antyrefleksyjną czyścimy w ten sam sposób, w jaki czyścimy okulary bez żadnych uszlachetniających powłok, czyli letnią wodą, delikatnym płynem do mycia naczyń i ściereczką z mikrofibry.

Ostatnie artykuły