Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się, czym jest antyrefleks, dlaczego jest tak ważny dla naszego wzroku i jak sprawdzić, czy Twoje okulary go posiadają. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące powłok antyrefleksyjnych – zapraszamy do czytania!

Czym są powłoki antyrefleksyjne

Powłoka antyrefleksyjna, zwana również powłoką AR albo po prostu antyrefleksem, to powłoka uszlachetniająca, która nakładana jest na wewnętrzną i zewnętrzną powierzchnię soczewki okularowej. Jej podstawowym zadaniem jest niemalże całkowita redukcja odblasków i świateł, jakie powstają na powierzchni soczewki. Powłoki antyrefleksyjne są wyjątkowo wytrzymałe, a uszkodzone mogą zostać jedynie przez bardzo wysoką temperaturę przekraczającą 60°C.

Co daje antyrefleks

Powłoka antyrefleksyjna nakładana jest na soczewkę okularową w celu ochrony naszego wzroku. Dzięki swoim właściwościom odpowiada za redukcję niemalże do zera uciążliwych odblasków światła, zapewniając tym samym większą przejrzystość oraz wysoki kontrast widzianych obiektów. Co więcej, okulary z antyrefleksem zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV oraz zabezpieczają szkła przed zarysowaniem, zanieczyszczeniami, a zarazem ułatwiają czyszczenie okularów, co znacząco polepsza komfort ich codziennego użytkowania. To jednak nie wszystkie zalety wynikające z powłoki AR. Antyrefleks stanowi również odpowiednią ochronę przed bardzo szkodliwym dla naszych oczu światłem niebieskim pochodzącym z monitorów komputerów, tabletów czy telefonów.

Warto zainwestować w powłokę antyrefleksową?

Na zwykłej soczewce okularowej bez uszlachetnień mogą pojawiać się różnego rodzaju złudne obrazy, odblaski. Bardzo często można zobaczyć również własne odbicie. Wszystko to powoduje szybsze męczenie się oczu i może przyczynić się do częstych bólów głowy. Co prawda okulary wyposażone w powłokę antyrefleksową nie należą do najtańszych, jednak przy wyborze okularów powinniśmy zwrócić na nią szczególną uwagę. Jest ona warta swojej ceny, ponieważ zdecydowanie poprawia komfort życia. Szereg korzyści, które otrzymujemy wraz z antyrefleksem, sprawiają, że obecnie jest on niezbędny dla osób, które chcą odpowiednio zadbać o swój wzrok. Okulary z antyrefleksem doskonale sprawdzają się również w miejscach o dużym nasłonecznieniu oraz w miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością różnego rodzaju źródeł światła. Okulary z AR mają także zbawienny wpływ na komfort jazdy podczas prowadzenia samochodu.

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks

Rozpoznanie, czy okulary posiadają antyrefleks, jest bardzo proste, ponieważ powłoka ta widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Wystarczy, że weźmiemy swoje okulary w dłonie i przyglądniemy się im. Szkła, które pozbawione są powłoki AR, przypominają lustro, ponieważ odbijają światło, które nas otacza. Z kolei w przypadku szkieł z powłoką antyrefleksową problem ten nie istnieje – na ich powierzchni nie widać żadnych niepożądanych odbić czy refleksów. Po założeniu okularów z antyrefleksem obraz zawsze jest wyraźny, przejrzysty i o wysokim kontraście, a na szkle nie dostrzegamy żadnych uporczywych odblasków.

Okulary z antyrefleksem – dla kogo

Okulary z powłoką AR w pierwszej kolejności dedykowane są osobom, które spędzają bardzo dużo czasu w sztucznym oświetleniu, osobom, które cały dzień spędzają przed komputerem oraz kierowcom (szczególnie przy słabym oświetleniu i podczas deszczowej pogody), gdyż to właśnie te osoby są szczególnie narażone na uciążliwe refleksy powstające na szkle okularowym. Dodatkowo okulary z antyrefleksem poleca się wszystkim tym, którzy chcą w jak najlepszy sposób chronić swoje oczy.

Jak dbać o szkła z powłoką antyrefleksyjną?

Okulary z powłoką antyrefleksyjną powinny być czyszczone wyłącznie specjalnymi środkami zarekomendowanymi przez specjalistę, aby nie uszkodzić warstwy antyrefleksu. Należy również pamiętać, aby przed rozpoczęciem czyszczenia, namoczyć je w wodzie, gdyż pocieranie szkieł suchą szmatką może przyczynić się do ich zarysowania.

Ostatnie artykuły