Jak dobrać okulary do czytania

Jeśli czytanie sprawia Ci problem, ręce stały się zbyt krótkie, żebyś mógł wyraźnie widzieć zapisane litery, a podczas czytania pojawiają się bóle głowy, to znak, że najwyższa pora zaopatrzyć się w okulary do czytania.

Wraz z upływem lat, wzrok każdego z nas ulega pogorszeniu. Pierwsze symptomy u osób, które nigdy nie miały problemu ze wzrokiem, zaczynają się już około 40 roku życia, ponieważ od tego momentu nasze oczy stopniowo tracą zdolność dostosowywania się do oglądanych obrazów. To z kolei przekłada się niewyraźne widzenie przedmiotów, które znajdują się blisko naszych oczu. Można wtedy zaobserwować charakterystyczne zjawisko, jakim jest oddalanie od siebie książki/gazety podczas jej czytania. Dzięki wykonaniu tej czynności jesteśmy w stanie dobrze widzieć czytany tekst. Mówimy wtedy o tzw. chorobie krótkich rąk, a specjalistycznie nazywa się ona prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Jest to proces całkowicie naturalny i dotyka niemal każdej osoby w średnim wieku.

Okulary do czytania

Okulary do czytania przeznaczone są do… czytania, ale także do pisania, robótek ręcznych, czy każdej innej czynności, której wykonanie związane jest z odległością od nas do 45 cm. Należy pamiętać, że w okularach do czytania widzi się tylko przedmioty, które znajdują się w tzw. bliży, a to oznacza, że kiedy w okularach do czytania będziemy patrzyć w dal, to obserwowane przedmioty będą po prostu niewyraźne.

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów do czytania

Najważniejsze jest, aby okulary były odpowiednio dobrane do naszych potrzeb wzrokowych, więc nie powinniśmy traktować ich po macoszemu, ponieważ zamiast pomóc, mogą nam zaszkodzić. Jeśli do tej pory nie mieliśmy problemu ze wzrokiem, a okulary do czytana są naszymi pierwszymi poważnymi okularami, to powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami doboru okularów.
Przede wszystkim wybrana oprawa powinna być wygodna i nie powinna sprawiać dyskomfortu podczas noszenia. Aby to ocenić, należy zwrócić uwagę, czy okulary dobrze leżą na nosie, i czy nie uciskają skroni.

Jeśli okulary będą nam potrzebne w miejscu pracy, to dobrze zwrócić równie uwagę na aspekt wizualny, czyli kształt oprawek, który dodatkowo będzie podkreślał naszą urodę. I tak dla okrągłej twarzy najlepiej szukać okularów z kanciastymi oprawkami, które optycznie wydłużą i wyszczuplą twarz, w przypadku twarzy trójkątnej najlepiej postawić na delikatne oprawki o zaokrąglonych kształtach, w przypadku twarzy kwadratowej najlepszym rozwiązaniem będą zaokrąglone oprawki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem, a w przypadku twarzy podłużnej najważniejsze jest, żeby złagodzić zbyt ostre rysy twarzy, w czym pomogą nam oprawki owalne. Jeśli z kolei nasza twarz jest owalna, możemy wybierać do woli, ponieważ do tego kształtu twarzy pasuje niemal każdy rodzaj oprawek.

Gdzie kupić okulary do czytania

Okulary do czytania można znaleźć na każdym kroku. Jednak niestety bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że kupując okulary w takich miejscach, bardzo narażamy nasz wzrok. Gotowe okulary nie odpowiadają naszym indywidualnym cechom czy wadom wzroku, dlatego taki przypadkowy zakup może pogorszyć nasz wzrok. Okulary do czytania najlepiej kupić w salonie optycznym, gdzie specjalista, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, pomoże w doborze odpowiednich oprawek i szkieł. Nie jest to co prawda tanie rozwiązanie, jednak na pewno najbezpieczniejsze dla naszych oczu.

Ostatnie artykuły