Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności przez astygmatyzm, aż po dalekowzroczność. Obecnie zakup soczewek nie stanowi już żadnego problemu i możemy kupić je niemal wszędzie. Oferta soczewek kontaktowych stale się poszerza. Na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, „dzień i noc” i wiele innych.

Jak dobrać soczewki kontaktowe? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Jak zrobić to dobrze? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

Jak dobrać soczewki – od czego zacząć

Do decyzji o wymianie okularów na soczewki kontaktowe, powinniśmy podejść z rozsądkiem. Nawet jeśli już od dawna nosisz okulary i dobrze znasz swoją wadę wzroku, nie powinieneś dopierać soczewek na własną rękę. W pierwszej kolejności swoje kroki powinniśmy skierować do odpowiedniego specjalisty. Okulista bądź optometrysta, bo to do nich powinniśmy się zgłosić, wykona odpowiednie badania wzroku, na podstawie których dobierze soczewki kontaktowe, które będą jak najlepiej dobrane do Ciebie Twojego trybu życia i Twojej wady wzroku.

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów

Przy wyborze soczewek kontaktowych należy wziąć pod uwagę, że moc soczewki nie jest równa mocy okularów korekcyjnych. Jest to spowodowane tym, że w przeciwieństwie do okularów, które są oddalone od oczu nawet do kilkunastu milimetrów, soczewki przylegają bezpośrednio do naszych oczu. To właśnie dlatego może okazać się, że moc soczewek musi być inna, niż moc okularów, które do tej pory były odpowiednie dla naszej wady wzroku. Różnica mocy soczewek a okularów ma znaczenie przy korekcji wzroku powyżej 3,25 dioptrii – poniżej tej wartości moc soczewek kontaktowych jest taka sama jak w przypadku okularów progresywnych.

Wraz ze wzrostem mocy soczewek okularowych wzrasta różnica mocy w soczewkach. Należy również pamiętać, że osoby cierpiące na krótkowzroczność soczewki powinny mieć mniejszą moc, niż moc szkieł okularowych, natomiast w przypadku nadwzroczności moc soczewek powinna być większa.

co to jest jaskra

Soczewki dopasowane do Twoich potrzeb – jak je dobrać

Specjalista dopasował już moc soczewek do Twojej wady wzroku? W takim razie teraz przyszła kolej na to, żebyś wybrał soczewki odpowiednie do swojego trybu życia. W zależności od Twoich preferencji możesz wybierać między soczewkami jednodniowymi, dwutygodniowymi, miesięcznymi czy nawet rocznymi. Soczewki jednodniowe wymagają codziennej wymiany, ale za to nie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na koniec dnia po prostu wyrzucamy je do kosza. Soczewki jednodniowe zalecane są osobom, które mają wrażliwe oczy i tendencje do łzawienia. Sprawdzą się one również u osób, które są bardzo zabiegane i rano nie mają na nic czasu. Soczewki czasowe -dwutygodniowe czy miesięczne – są idealnym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty ekstremalne. Są one również tańsze od soczewek jednodniowych, jednak wymagają od nas codziennej pielęgnacji po ich wyjęciu. Należy pamiętać także pamiętać o terminie ich ważności, gdyż po upływie określonego czasu nie nadają się do użytku.

Źle dobrane soczewki

Soczewki powinny być bardzo dokładnie dopasowane do naszej wady wzroku. Zbyt ciasne soczewki będą uciskać rogówkę, tym samym powodując obrzęk, pogorszenie widzenia oraz przekrwienie oczu. Z kolei zbyt duże soczewki są niewygodne w codziennym użytkowaniu oraz mogą być przyczyną zapalenia spojówek. Skutkiem źle dobranych soczewek jest także nieprawidłowa ostrość widzenia, ból oczu i głowy, łzawienie oczu oraz zapalenie spojówek. To właśnie dlatego, soczewki kontaktowe powinny być dobrane pod okiem specjalisty.

Kto powinien zrezygnować z noszenia soczewek?

Soczewki kontaktowe są w pełni bezpieczne i bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, jednak w niektórych sytuacjach ich użytkowanie może być niekomfortowe. Tak jest w przypadku przebywania w soczewkach kontaktowych w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Suche powietrze powoduje przesuszenie śluzówek oka, co następnie może przełożyć się na uczucie dyskomfortu. Przeciwwskazaniem do noszenia soczewek jest również każda praca wiążąca się z dużym zapyleniem.

Kto jeszcze powinien zrezygnować z noszenia soczewek? Przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę, stany zapalne oka, ciężki zespół suchego oka, czy różnego rodzaju alergie.

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały “Chwilę po nałożeniu maseczki kompletnie nic nie widzę, ponieważ całe okulary są zaparowane… co z tym zrobić?” Ostatnio to jedno z najczęściej słyszanych pytań od osób, które noszą okulary. Podpowiadamy jak temu...

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary? Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Dokuczają Ci bóle głowy? Czujesz dyskomfort podczas noszenia okularów? A może bolą Cię oczy? Powodem tych dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Zastanawiasz się, czy Twoje okulary są odpowiednio dobrane? Ten artykuł pozwoli...

Ostatnia aktualizacja