Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały
“Chwilę po nałożeniu maseczki kompletnie nic nie widzę, ponieważ całe okulary są zaparowane… co z tym zrobić?” Ostatnio to jedno z najczęściej słyszanych pytań od osób, które noszą okulary. Podpowiadamy jak temu zaradzić!
Nikt nie spodziewał się, że obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie z nami tak długo. Noszenie maseczki na co dzień jest bardzo uciążliwe – ciężko się w nich oddycha, a skóra szybko się poci i łatwiej ulega podrażnieniom. Jednak największy problem mają z nimi osoby, które noszą okulary ze względu na ciągle zaparowane szkła. W internecie można znaleźć wiele sposób jak temu zaradzić, jednak należy być ostrożnym, ponieważ niektóre domowe sposoby mogą skutkować porysowanymi szkłami lub, co gorsza, zniszczonymi okularami. Jak więc w bezpieczny sposób sprawić, aby okulary podczas noszenia maseczki nie parowały i nie ograniczały naszego widzenia?
Dlaczego okulary parują
Osobom, które na co dzień noszą okulary problem z zaparowanymi szkłami jest bardzo dobrze znany. Jednak do tej pory musieli zmagać się z tym przede wszystkim w okresie jesienno zimowym podczas przechodzenia z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Jednak co innego, kiedy problem pojawia się od czasu do czasu i to tylko po zmianie pomieszczenia, a co innego, kiedy doskwiera nam na każdym kroku, a raczej z każdym oddechem.
Dlaczego tak się dzieje? Ciepłe powietrze, które wydychamy, wydostaje się spod maski górą i osiada na zimnych szkłach okularowych. To z kolei sprawia, że nasze okulary parują i uniemożliwiają nam komfortowe widzenie. Dzieje się tak bez względu na to, jakiego materiału wykonana jest maseczka.
Jak zapobiec parowaniu okularów
- Maseczka powinna być jak najbardziej dopasowana do twarzy. Kup więc maseczkę z drucikiem, którą można dopasować do nosa. W ten sposób powietrze będzie wydostawało się dołem, a nie górą.
- Skutecznym rozwiązaniem jest również to, żeby okulary położone były na maseczce, a nie pod.
- Zainwestuj w szkła z powłoką hydrofobową. Jest to bardzo cienka warstwa nakładana na okulary, która sprawia, że kropelki wody nie będą utrzymywać się na powierzchni szkieł, przez co efekt zaparowania trwa znacznie krócej.
- Do czyszczenia okularów zaleca się stosowanie specjalnych płynów substancją hydrofobową bądź gliceryną. W ten sposób para nie będzie się osiadać do momentu, aż preparat się nie zetrze.
- Niektórzy polecają także mycie szkieł okularowych płynem do mycia szyb (bez alkoholu), mydłem bądź pianką do golenia.
Przestrzegamy jednak, aby z ostrożnością i rozsądkiem podchodzić do „cudownych” sposobów, których pełno jest w internecie, aby nie uszkodzić szkieł swoich okularów. Najrozsądniej będzie, jeśli udamy się do specjalisty – okulisty i optometrysty i tam zasięgniemy porady.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą okularów i soczewek z powłoką hydrofobową. W każdym salonie dostępne są również płyny do czyszczenia okularów, które zapobiegają parowaniu soczewek. W salonach Super Optyk każdy znajdzie okulary dopasowane do swoich potrzeb!