Soczewki kontaktowe powstały po to, aby ułatwić nam życie. To doskonała alternatywa dla szkieł kontaktowych. Ich zadaniem jest korekcja wady wzroku bez konieczności noszenia okularów.

Dla osób, które do tej stosowały szkła kontaktowe i do pory nie używały soczewek kontaktowych, myśli o ich nakładaniu może kojarzyć się z największymi torturami, jakie ludzkość zdołała wymyślić. Jest to zrozumiałe, ponieważ nasz organizm posiada wrodzony lęk przed obiektami, które zbliżają się do naszego oka.

Mimo to, zakładanie soczewek kontaktowych jest łatwiejsze, niż nam się wydaje, a sama aplikacja jest szybka i bezbolesna. Regularne stosowanie soczewek kontaktowych sprawi, że ich zakładanie nie będzie już dla nas stanowić żadnego problemu i zajmie nam niewiele więcej niż kilka sekund.

Prawidłowo założona soczewka powinna być niewyczuwalna.

soczewek kontaktowych zakładać soczewki zakładanie soczewki zakładać soczewki soczewkę oko
 soczewek soczewki na oko soczewki oczy oczu oczu soczewki oko

Przed założeniem soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe zazwyczaj zakładamy palcem wskazującym, dlatego najpierw dokładnie umyj ręce mydłem, obficie spłucz wodą i wytrzyj do sucha ręcznikiem.

Ważne jest, żeby zwrócić uwagę, czy na dłoniach nie pozostały żadne pyłki.

Zanim rozpoczniemy zakładanie soczewki, musimy upewnić się, że są one czyste i nie są odwrócone na drugą stronę, dlatego po umyciu rąk powinniśmy nałożyć soczewkę na palec wskazujący i dokładnie ją obejrzeć. Jeśli zauważymy jakieś zanieczyszczenia, w celu ich usunięcia, powinniśmy użyć specjalnego płynu do soczewek kontaktowych.

Soczewki najprościej wyczyścić poprzez włożenie ich do pojemnika, zalanie płynem i delikatne potrząśnięcie opakowaniem.

Aby przekonać się, czy soczewka jest na właściwej stronie, wystarczy zwrócić uwagę na to, jak układa się na opuszku palca wskazującego – powinna mieć wywinięte brzegi i kształtem przypominać miseczkę, jeśli tak nie jest, wystarczy obrócić ją na drugą stronę.

Kiedy już upewnimy się, że soczewka jest czysta i na właściwej stronie, możemy przejść do jej założenia.

Jak założyć soczewki kontaktowe – pierwszy raz

Zakładanie soczewek kontaktowych to tak naprawdę kilka prostych czynności, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się wyraźnym obrazem bez konieczności zakładania okularów.

Wiele osób twierdzi, że zakładanie soczewek kontaktowych, szczególnie pierwszy raz, najlepiej zacząć od prawego oka, bo pomoże to uniknąć pomylenia ich podczas zakładania, co jest istotne, jeśli mamy różne wartości korekcji.

zakładać soczewki kontaktowe zdejmowanie soczewek zdejmowanie soczewek soczewka soczewki soczewkę

Jak założyć soczewki kontaktowe krok po kroku

Zakładanie soczewek zaczynamy od nałożenia soczewki kontaktowej na opuszek palca wskazującego, następnie, palcem środkowym tej samej ręki delikatnie rozciągnij dolną powiekę w dół, a w drugiej dłoni delikatnie przytrzymaj górną powiekę, aby powstrzymać naturalny odruch obronny podczas zakładania soczewek, czyli odruch mrugania.

Palcem wskazującym zbliżamy soczewkę do gałki ocznej i kładziemy ją na oku. Dużo łatwiej będzie nam to wykonać, jeśli w tym czasie będziemy patrzeć w górę.

Po założeniu soczewki kontaktowej należy delikatnie opuścić górną powiekę i dolną powiekę i mrugnąć, żeby soczewka mogła ustawić się w centralnej części gałki ocznej. Jeśli tak się nie stanie – możemy zamknąć powiekę i na zamkniętym oku próbować delikatnie wmasować soczewkę na swoje miejsce.

Bardzo częstym błędem podczas zakładania soczewek kontaktowych jest zbyt mocne przyciśnięcie jej do gałki ocznej. Wtedy soczewka wygina się w drugą stronę i zostaje na naszym palcu. Należy więc pamiętać, żeby każdą czynność wykonywać ostrożnie i bardzo delikatnie. Jeśli zakładasz soczewki kontaktowe pierwszy raz – zacznij od prawego oka.

Prawidłowo założona soczewka nie sprawia dyskomfortu, nie drażni oka i pozwala nam na wyraźne widzenie. Jeśli jednak odczuwamy jakikolwiek dyskomfort, to soczewkę należy rozpocząć zdejmowanie soczewek,  a następnie przemyć je specjalnym płynem i założyć jeszcze raz. Teraz można przejść do założenia soczewki do drugiego oka.

Ważne jest, żeby pamiętać, że zakładanie soczewek kontaktowych jest tak naprawdę kwestią indywidualną i każdy powinien robić to w taki sposób, jaki mu najbardziej odpowiada.

Soczewka a makijaż

Najpierw zakładamy soczewki kontaktowe, a dopiero później wykonujemy makijaż. Chodzi o to, żeby cząstki kosmetyków nie dostały się pod soczewkę i nie drażniły naszego oka.

Sprawdź także jakie są wady wzroku.

Doskonała alternatywa dla szkieł kontaktowych

Masz dosyć noszenia okularów?Sprawdź też pozostałe wpisy na naszym blogu:

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary? Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Dokuczają Ci bóle głowy? Czujesz dyskomfort podczas noszenia okularów? A może bolą Cię oczy? Powodem tych dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Zastanawiasz się, czy Twoje okulary są odpowiednio dobrane? Ten artykuł pozwoli...

Ostatnia aktualizacja