soczewki kontaktowe

Jak zdjąć soczewki

W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad ich zdejmowania. Aby ułatwić Ci codzienny obowiązek zdejmowania soczewek kontaktowych, zebraliśmy wszystkie pomocne wskazówki w jednym miejscu.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych – jak ułatwić sobie to zadanie

Zastanawiasz się od czego zacząć zdejmować soczewki kontaktowe? Zdejmowanie soczewek kontaktowych będzie dużo prostsze i szybsze, jeśli ustawimy się przed lustrem w odpowiednio oświetlonym miejscu w taki sposób, aby krawędzie soczewki były dobrze widoczne. W przypadku kobiet soczewki kontaktowe powinny być zdejmowane przed demakijażem.

zakładanie soczewek kontaktowych dolnej krawędzi soczewki

Jak zdejmować soczewki kontaktowe w kilku prostych krokach

Zdejmowanie soczewek kontaktowych za każdym razem powinniśmy rozpoczynać od dokładnego umycia rąk, najlepiej przy użyciu mydła antybakteryjnego. Następnie należy dokładnie osuszyć dłonie ręczniki, zwracając przy tym uwagę, żeby nie zostawił on żadnych pozostałości, które mogłyby dostać się do oka lub zanieczyścić soczewkę. Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli zapobiec podrażnieniom i infekcjom oka. Przed zdejmowaniem soczewek kontaktowych dobrze jest sobie również przygotować w pojemniku świeży płyn do pielęgnacji soczewek.

Zdjęcie soczewek kontaktowych najlepiej zaczynać od tego samego oka, od którego rozpoczynamy ich zakładanie. To pomoże wyrobić nam odpowiedni nawyk i zarazem ograniczy prawdopodobieństwo przypadkowego ich pomylenia. Ma to szczególnie duże znaczenie w sytuacji, kiedy mamy dwie różne wady.
Kiedy już jesteśmy odpowiednio przygotowani, możemy przejść do wyjęcia soczewek z naszych oczu.

1. Skieruj wzrok ku górze,
2. Zamrugaj kilka razy, aby zwilżyć oko i tym samym ułatwić sobie wyjęcie soczewki,
3. Z pomocą palca wskazującego unieś górną powiekę tak, aby oddalić ją nieco od oka,
4. Palcem środkowym pociągnij lekko w dół dolną powiekę,
5. Palcem wskazującym lub środkowym drugiej ręki delikatnie przesuń soczewkę w dół w białą część oka,
6. Chwyć soczewkę w dwa palce – kciuk i palec wskazujący- i lekko ją ściśnij, jednocześnie wyjmując soczewkę z oka,
7. Umieść soczewkę w przygotowanym wcześniej pojemniku z płynem
8. Powtórz te same czynności w przypadku drugiego oka.

Jeśli mamy problem ze zdejmowaniem soczewki, pomocne może okazać się użycie kropli nawilżających, które sprawią, że soczewka będzie mniej przylegać do gałki ocznej, przez co łatwiej będzie ją wyciągnąć.
W przypadku soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych, po wyjęciu należy dokładnie je wyczyścić w specjalistycznym płynie z wszystkich zanieczyszczeń i umieścić soczewkę w czystym pojemniku uzupełnionym świeżym płynem.

GOTOWE!

Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas zdejmowania soczewek?

Chcesz zdjąć soczewki kontaktowe? Uważaj na najczęściej popełniane błędy!

Do najczęstszych błędów podczas zdejmowania soczewek zalicza się niedokładnie umyte ręce, które następnie przyczyniają się do różnego rodzaju infekcji w oku czy nieodpowiedni ręcznik, który zostawia drobne włókna na dłoniach, które podczas ściągania soczewki mogą dostać się do oczu. Kolejnym częstym błędem są także wilgotne palce, które mogą spowodować, że soczewka podczas wyciągania nam się wyślizgnie, podobnie jak zbyt mocne ściśnięcie soczewki. Poważnym błędem jest również niedokładne czyszczenie soczewek i pojemnika, w którym je przechowujemy.

Ostatnie artykuły