Praca w biurze zazwyczaj wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem, co nie jest obojętne dla naszego organizmu. Przyczynia się to nie tylko do problemów z kręgosłupem, ale również mocno nadwyręża nasze oczy i powoduje bóle głowy. Najbardziej poważnym zagrożeniem dla oczu jest ciągłe i długotrwałe patrzenie w ekran monitora z bliskiej odległości (> 60 centymetrów).

Osoby, które spędzają wiele godzin przed komputerem powinny mieć na uwadze, że jest to ogromny wysiłek dla ich oczu, tym bardziej że podczas pracy przy komputerze mrugamy nawet do pięciu razy rzadziej niż zwykle. Zmniejszona częstotliwość mrugania oraz niebieskie światło emitowane przez ekrany powoduje przesuszenie się powierzchni gałki ocznej, a to kolei przyczynia się do tzw. Zespołu Suchego Oka.

Nawet najlepszy monitor nie jest w stanie zapewnić nam całkowitej ochrony naszego wzroku, dlatego zaleca się stosować okulary do pracy przy komputerze, które odpowiednią zadbają o nasz wzrok.

kompletne okulary do komputera z powłoką antyrefleksyjną  okulary korekcyjne
dobrać okularów z antyrefleksem do komputera niebieskie światło światło światła

Objawy przemęczonych oczu

Kiedy nasze oczy zaczynają być przemęczone, nasz organizm sam daje nam o tym znać. Pierwszym i mimowolnym objawem jest potrzeba zmiany pozycji siedzenia w celu lepszego widzenia. Głównymi objawami nadwyrężonych oczu jest również ich ból, swędzenie, zaczerwienienie czy suchość, a także widzenie jakby przez mgłę. Wszystkie te objawy następnie przyczyniają się do uciążliwego bólu głowy i mogą być przyczyną pojawienia się wady wzroku.

Na co jesteśmy narażeni w pracy

Z jakimi zagrożeniami dla naszych oczu możemy spotkać się w pracy?

  • wysoki poziom kurzu i zanieczyszczeń w powietrzu
  • zwiększone promieniowanie elektromagnetyczne
  • suche powietrze
  • sztuczne światło
  • niebieskie światło emitowane przez monitory komputerów
  • odbijanie się światła od różnego rodzaju powierzchni
okulary do pracy przy komputerze  oka widzenie oka ekranem
światła światła światła szkieł kontrast

Okulary do komputera – powłoki

Dobre okulary do pracy przy komputerze powinny mieć zastosowane powłoki, których zadaniem jest chronić Twoje oczy.

Powłoka antyrefleksyjna – jedna z najważniejszych powłok soczewki. Jej zadaniem jest niwelowanie odblasków monitora, ochrona wzroku przed szkodliwymi falami emitowanymi przez ekran i poprawa ostrości widzenia. Okulary do pracy z powłoką antyrefleksyjną chronią oczy przed zmęczeniem spowodowanym wielogodzinną pracą przed monitorem, chronią przed nadmiernym przesuszaniem się oczu i zapewniają komfort w wykonywaniu codziennych obowiązków podczas pracy przy komputerze.

Do niedawna powłoka antyrefleksyjna była powłoką, która zapewniała wystarczającą ochronę podczas pracy przy komputerze, jednak obecnie ilość godzin spędzanych przed monitorem komputera jest dużo większa i tym samym powłoka ta stała się niewystarczająca.

Powłoka antyelektromagnetyczna – jest powłoką chroniącą przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez ekran komputera. Aby podczas pracy przy komputerze nasz wzrok męczył się mniej, poprawia ostrość i kontrast widzenia obrazu.

Powłoka antystatyczna – zapobiega osadzaniu się kurzu i zanieczyszczeń na szkle okularów. Szkła z powłoką antystatyczną przede wszystkim dedykowane są alergikom i osobom nadwrażliwym na kurz. Dzięki tej powłoce szkła dużo łatwiej się czyści, więc zmniejsza się ryzyko porysowania soczewek.

Powłoka hydrofobowa – powłoka przeznaczona dla osób, które cały czas mają zaparowane okulary. Dzięki niej bardzo łatwo usunąć wodę ze szkła.

 

Ile kosztują okulary do pracy przy komputerze?

Okulary do komputera mają bardzo różne ceny. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju soczewek i powłok, które są w nich zastosowane. Tak zwane okulary “zerówki” możemy kupić już za kilkanaście złotych. Z kolei okulary korekcyjne z powłokami ochronnymi będą już zdecydowanie droższe, bo w granicy 200-300 złotych. Warto pamiętać, że cenę okularów do pracy przy komputerze podnosi przede wszystkim rodzaj model oprawek i to, z jakiego tworzywa są wykonane.

Okulary do komputera – refundacja przez pracodawcę

Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy, pracownikom, którzy na co dzień wymagają używania okularów korekcyjnych, przysługuje refundacja przez pracodawcę. Zapis ten dotyczy zarówno pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, jak i na innych umowach. Jest tak dlatego, że okulary traktuje się jako element środków BHP dla pracowników, którzy wiele godzin pracują przed ekranem monitora. Trzeba jednak pamiętać, że refundacja należy się tylko tym pracownikom, którzy przed komputerem spędzają co najmniej połowę normy pracy. Aby otrzymać zwrot kosztów za zakup soczewek, należy przedłożyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie wskazujące na konieczność stosowania okularów, fakturę za zakup okularów oraz wniosek o dofinansowanie.

Sprawdź też “jakie okulary do twarzy“, “jakie okulary przeciwsłoneczne” oraz pozostałe wpisy na naszym blogu:

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary? Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary

Jak rozpoznać źle dobrane okulary? Dokuczają Ci bóle głowy? Czujesz dyskomfort podczas noszenia okularów? A może bolą Cię oczy? Powodem tych dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Zastanawiasz się, czy Twoje okulary są odpowiednio dobrane? Ten artykuł pozwoli...

Ostatnia aktualizacja