Joga oczu

Zdecydowanie zbyt dużo czasu spędzamy przed różnego rodzaju ekranami, czy to komputera, telewizora czy telefonu komórkowego, narażając tym samym wzrok na działanie szkodliwego dla naszych oczu światła niebieskiego. Jeśli na koniec dnia Twoje oczy są zmęczone, obrazy nieostre i masz wrażenie, że w powietrzu unoszą się niewielkie plamki, to znak, że Twoje oczy potrzebują relaksu! Jak temu zaradzić? Jak dbać o oczy, żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się wyraźnym widzeniem? Dowiedz się, czym jest joga oczu i jakie ćwiczenia wykonywać, aby dać naszym oczom odpocząć!

Zdrowotne właściwości jogi

Joga to forma ćwiczeń fizycznych, która koncentruje się na rozciąganiu, oddychaniu i medytacji. Jest to holistyczna praktyka stosowana od tysięcy lat w celu promowania zdrowia psychicznego i fizycznego. Ważne jest, aby pamiętać, że jogę może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku, płci czy poziomu sprawności. Może być wykonywana w domowym zaciszu lub pod okiem instruktorów. Wykazano, że joga poprawia jakość życia, zmniejszając poziom stresu i zwiększając poziom energii. Istnieje wiele różnych rodzajów jogi, ale wszystkie mają ten sam cel: pomóc Ci poczuć się lepiej!

Joga oczu – czym jest

Joga dla oczu to forma relaksu, która pomaga przy zmęczeniu oczu i zbyt wysokim ciśnieniu w gałce ocznej. Są to ćwiczenia , które poprawiają wzrok lub pomagają w zatrzymaniu postępujących wad wzroku. Korzyści płynące z jogi dla oczu są liczne. Jedną z nich jest to, że rozluźnia ona ciało i umysł, co może prowadzić do mniejszego zmęczenia oczu z powodu długotrwałego korzystania z urządzeń takich jak komputery czy telefony.

Jak joga oczu może pomóc poprawić widzenie?

Badania pokazują, że nasz wzrok ulega pogorszeniu w sytuacjach, kiedy gałki oczne są usztywnione i przez długi czas pozostają napięte. Przyczynia się to również do tego, że oczy szybciej się męczą, a tym samym utrudnia to codzienne funkcjonowanie.

Joga oczu to świetny sposób na rozluźnienie oczu i zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej spowodowanego nadmiernym patrzeniem w ekrany urządzeń mobilnych. To także świetny sposób na rozciągnięcie szyi i zwiększenie przepływu krwi.

Wykonywanie jogi oczu co najmniej dwa razy dziennie może przynieść spektakularne efekty i pozwolić nam cieszyć się prawidłowym widzeniem na dłużej! Taki trening możesz wykonać w każdej chwili – podczas przerwy w pracy, jadąc autobusem czy w tracie spaceru. Staraj się jednak, aby masaż oczu każdego dnia trwał łącznie około pół godziny. To pozwoli Ci osiągnąć najlepsze efekty.

Joga oczu – ćwiczenia

Ćwiczenia zawsze rozpoczynaj od wzięcia kilku głębokich oddechów. Zamknij na chwilę powieki, rozluźnij szyję, a następnie, jeśli masz taką możliwość, to patrz przez kilka minut na zieleń – w domu lub na świeżym powietrzu. Takie przygotowanie do ćwiczeń pozwoli Ci maksymalnie skorzystać ze zdrowotnych właściwości jogi oczu.

  • Znak nieskończoności
    Skutecznym ćwiczeniem na rozluźnienie oczu będzie wodzenie wzrokiem po znaku nieskończoności. O co chodzi? Wyobraź sobie znak nieskończoności, a następnie wódź oczami po jego obwodzie. Jednak zwróć uwagę na moment, od którego zaczynasz “rysować” wzrokiem. Aby masaż oczu był najskuteczniejszy, ćwiczenie rozpocznij od lewej dolnej części “ósemki”, a następnie kieruj wzrok w stronę skrzyżowania linii tak, aby na koniec móc kierować się ku górnej części prawej “ósemki”

  • Palming
    To ćwiczenie sprawi, że Twoje oczy szybko staną się odprężone. Najpierw usiądź prosto i wygodnie, a następnie rozgrzej dłonie, pocierając je o siebie. Teraz zasłoń oczy dłońmi i zamknij powieki. Zwróć uwagę na to, żeby dłonie nie dotykały oczu, gałki oczne znajdowały się dokładnie pośrodku dłoni, a palce zachodziły na siebie i krzyżowały na środku czoła. Twoim oczom powinna zacząć ukazywać się czerń. Im będzie ona głębsza, tym lepszy będzie efekt ćwiczenia, bo będzie to oznaczało, że Twoje oczy rzeczywiście są zrelaksowane. Widzenie innych barw bądź kształtów oznacza, że musisz spróbować jeszcze bardziej się odprężyć.
  • Kropka na ścianie
    Specjaliści zgodnie twierdzą, że najzdrowszą figurą geometryczną dla naszych oczu jest koło. W związku z tym przyklej do ściany na wysokości oczu dużą czarną kropkę, a następnie oddal się od niej na około 1 metr. Teraz skoncentruj na niej swój wzrok i zacznij powoli i głęboko oddychać. Kiedy kropka zacznie się rozjaśniać, a wokół niej powstanie biała otoczka, skieruj wzrok na ścianę. Ćwiczenie będzie prawidłowo wykonane, kiedy pojawi się na niej biała kropka, odpowiadająca tej, którą wcześniej przykleiliśmy.
  • Patrzenie w stronę słońca
    Spokojnie, nikt nie każe Ci patrzyć prosto w słońce z otwartymi oczami. Wykonując to ćwiczenie, najpierw zamknij oczy, a następnie skieruj twarz do słońca i zostań tak na kilka minut. Promienie słoneczne pobudzą nerwy siatkówki i poprawią krążenie krwi. Podczas tego ćwiczenia wykonuj delikatne ruchy głową tak, aby oczy zostały równomiernie naświetlone. Pomogą Ci w tym ruchy góra-dół oraz prawo-lewo. Z początku ćwiczenie to może powodować łzawienie i pieczenie oczu, wtenczas należy na przemian przysłaniać oczy dłonią.
  • Mruganie
    Zbawienne działanie dla naszych oczu mają również ćwiczenia polegające na intensywnym mruganiu. Warto poświęcić na to zadanie co najmniej minutę każdego dnia. Mruganie bowiem nawilża oczy i doskonale rozluźnia mięśnie, a jednocześnie je wzmacnia.
  • Masaż oczu
    Oprócz wyżej wymienionych ćwiczeń doskonale sprawdzi się także masaż okolicy oczu. Wiele osób uważa, że masaż oczu nie działa, ale odpowiednio wykonany przynosi natychmiastową ulgę dla oczu. Wszystko, co musisz zrobić, to delikatnie masować oczy zewnętrzną stroną kciuka. Pamiętaj też, aby ruchy nie były ani zbyt delikatne, ani zbyt mocne. W tym ćwiczeniu bardzo ważne jest wyczucie. Taki masaż pozwoli Ci na skuteczne rozluźnienie gałki ocznej.

Ostatnie artykuły