żółte soczewki oka krótkich fal świetlnych

Okulary do jazdy nocą

Podczas jazdy samochodem to wzrok w 90% odpowiada za szybkość reakcje na zaistniałą sytuację. Co zrobić, aby w warunkach nocnych również dobrze widzieć, co dzieje się na drodze? Poznaj nasz przewodnik po okularach do jazdy nocą i dowiedz się, co zrobić, żeby jazda nocą była łatwiejsza i bezpieczniejsza (bez względu na to, czy masz wadę wzroku czy nie)!

Dlaczego jazda nocą jest niebezpieczna?

Jazda nocą jest uważana za bardziej niebezpieczną niż jazda w dzień ze względu na ograniczoną widoczność. Reflektory samochodów nadjeżdżających z przeciwka i latarnie uliczne mogą oślepiać, co dodatkowo utrudnia kierowcom dostrzeżenie innych pojazdów czy uczestników ruchu drogowego. Ponadto nasze oczy są dużo bardziej wrażliwe na światło w nocy niż w ciągu dnia. W połączeniu z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi takimi jak: gołoledź, śnieg czy deszcz w łatwy sposób może dojść do wypadku. Często jeździsz w nocy? Szukasz odpowiednich okularów do jazdy nocą? Dowiedz się, jak je wybrać!

Okulary do jazdy nocą – czym się różnią od zwykłych okularów

Słaba widoczność na drodze to nie tylko problem osób z wadami wzroku. Niesprzyjające warunki pogodowe utrudniają prawidłowe widzenie i ograniczają komfort jazdy nawet osobom, które nie borykają się z żadnymi zaburzeniami wzroku. Aby w pełni zaspokoić wszystkie potrzeby kierowców i zwiększyć ich wygodę jazdy w nocy powstały specjalne filtry uszlachetniające okulary. Okulary rozjaśniające, bo najczęściej takie dedykowane są do jazdy w nocy, mają żółty lub pomarańczowo-żółty odcień, a ich zadaniem jest polepszenie jakości widzenia po zmroku, w nocy lub podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Dzięki nim widziany obraz jest jaśniejszy, wyraźniejszy, a przez to podróżuje się dużo bezpieczniej.

Okulary do jazdy nocą – jak działają

Okulary przeznaczone do jazdy nocą mają jedną zasadniczą funkcję – ułatwić kierowcom prowadzenie samochodu w nocy oraz po zmierzchu. Te specjalistyczne posiadają soczewki w kolorze żółtym ze względu na to, że kolor ten doskonale podbija kontrast pozostałych kolorów, dzięki czemu wszystko, co widzimy, staje się wyraźniejsze. To zdecydowanie poprawia jakość widzenia i zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Dodatkowym atutem okularów do jazdy nocą jest eliminacja odblasków świetlnych powstających na skutek odbicia reflektorów samochodów od szyb czy mokrej powierzchni.

Jak działają takie okulary do jazdy nocą?

  • Odbijają światło z reflektorów nadjeżdżających pojazdów,
  • Filtrują odblaski z reflektorów pojazdów, świateł ulicznych i innych źródeł,
  • Sprawiają, że oczy mniej się męczą.

Pamiętaj, uszkodzenie okularów do jazdy nocą może wiązać się z pogorszeniem widoczności. Porysowanie okularów lub zdarcie powłoki są jednymi z najczęstszych uszkodzeń, więc należy szczególnie na nie uważać. Należy pamiętać też, że okulary do jazdy w nocy powinny być używane w sposób odpowiedzialny. Nie należy ich stosować podczas jazdy w ciągu dnia, ponieważ mogą powodować chwilową ślepotę i utratę percepcji głębi, a zbyt mocne promienie słoneczne mogą uszkodzić powłokę chroniącą.

Okulary do jazdy nocą – jakie wybrać

Prowadzenie pojazdu jest bardzo wymagające dla naszych oczu, szczególnie kiedy na drodze panują niesprzyjające warunki. Wybierając ochronę oczu do jazdy, powinieneś szukać okularów, które są wygodne i lekkie. Najlepiej też, żeby były dopasowane do Twojego kształtu twarzy. Jednak największe znaczenie mają zastosowane w nich powłoki, które poprawiają komfort widzenia podczas nocnej jazdy, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo kierowcy. Oprócz filtrów powinniśmy również zwrócić uwagę na oprawki – im cieńsze, tym lepiej, ponieważ nie będą ograniczać widoczności. Okulary do jazdy nocą w asortymencie naszego sklepu posiadają wszystkie niezbędne elementy, które zapewnią Ci bezpieczną i komfortową jazdę po zmierzchu.

Jakie filtry powinny mieć okulary do jazdy nocą

    Powłoka antyrefleksyjna

  • Jedną z najważniejszych powłok w przypadku okularów do jazdy nocą jest powłoka antyrefleksyjna, która poprawia widoczność, a dodatkowo likwiduje odblaski i błyski, np. światła mijanych samochodów, zwiększa kontrast widzianych przedmiotów i sprawia, że obraz jest wyraźniejszy oraz chroni soczewkę przed zarysowaniami i uszkodzeniami.

Ostatnie artykuły