Piekące oczy

Pieczenie oczu może być objawem wielu różnych schorzeń. Może być spowodowane alergią, zespołem suchego oka, przemęczeniem oczu, i sygnalizować poważne choroby oczu. Aby zapewnić sobie ulgę, koniecznie jest odpowiednie rozpoznanie przyczyny pieczenia oczu. W tym celu zaleca się skorzystać z pomocy specjalisty. Wizyta umówiona? Dowiedz się więcej, na temat uczucia pieczenia oczu.

Piekące oczy

Pieczenie oczu to stan, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Najczęściej charakteryzuje się on:

  • podrażnieniem oczu,
  • zaczerwienieniem oczu,
  • łzawieniem oczu.

W niektórych przypadkach może nawet powodować ból oczu. Ten stan może być spowodowany czynnikami środowiskowymi, takimi jak kurz, dym lub alergeny. Może to być również spowodowane niewłaściwym użytkowaniem soczewek kontaktowych lub zespołem suchego oka.

Pieczenie oczu – przyczyny

Pieczenie oczu i podrażnienie oczu mogą mieć wiele przyczyn, od łagodnych do ciężkich. Częste przyczyny pieczenia oczu to zapalenie spojówek, zapalenie powiek, zespół suchego oka i uczucie ciała obcego. Znajomość przyczyny pieczenia oczu jest pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedniego leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny piekących oczu?

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest powszechnym zaburzeniem, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się zmniejszeniem produkcji łez, co prowadzi do suchości i podrażnienia oczu. Objawy mogą wahać się od łagodnego dyskomfortu do silnego bólu, w zależności od ciężkości stanu. Schorzenie to dotyczy najczęściej młode osoby, które mocno obciążają wzrok poprzez długotrwałe patrzenie w ekrany komputera/laptopa czy telefonu oraz osoby, które na co dzień przebywają w nieodpowiednio oświetlonych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Po czym rozpoznać zespół suchego oka? Pieczeniu oczu towarzyszy:

  • uczucie suchości oka,
  • zaczerwienienie oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • dyskomfort podczas patrzenia i mrugania.

Badania pokazują, że dodatkowo zespół suchego oka częściej dopada kobiety w okresie menopauzy, osoby z chorobami autoimmunologicznymi lub dermatologicznymi, osoby po laserowej korekcji wzroku, a także osoby stosujące tabletki antykoncepcyjne lub biorące tabletki przeciwdepresyjne.

Zbyt krótki sen

Szacuje się, że aż 34 proc. osób w wieku od 26 do 40 lat śpi poniżej 6 godzin w ciągu doby. Kiedy śpimy zbyt mało, nasz organizm jest przemęczony i nie ma siły prawidłowo funkcjonować. Zbyt mała ilość snu jest jedną z najczęstszych przyczyn pieczenia oczu, które są po prostu zmęczone.

Infekcja – zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób okulistycznych. Może mieć ona podłoże bakteryjne, alergiczne, wirusowe. Polega na zapaleniu cienkiej, przezroczystej błony, która wyścieła wnętrze powiek i pokrywa białą część gałki ocznej. Jest to częsta choroba oczu, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Objawy obejmują zaczerwienienie, swędzenie, uczucie pieczenia w oczach, wydzielinę z oczu i wrażliwość na światło. Nieleczona może powodować poważne problemy z oczami. W tym przypadku nie wystarczy odpoczynek, a leczenie powinno być dobrane przez lekarza specjalistę. Pamiętaj, że nieodpowiednio leczona infekcja może często się powtarzać.

Ciało obce pod powieką

Oczy to narząd, który jest bardzo dobrze unerwiony, dlatego nawet niewielka drobinka piasku może powodować duży dyskomfort. Kłucie w oku, ból, szczypanie, zaczerwienienie i łzawienie to dolegliwości, szczególnie nasilają się podczas mrugania. Kiedy podejrzewasz, że do Twojego oka dostało się ciało obce, spróbuj przepłukać je solą fizjologiczną. W takim przypadku warto jednak skontaktować się ze specjalistą, ponieważ obcy element może wbić się w gałkę oczną.

Zapalenie nerwu wzrokowego

W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego, oprócz pieczenia oczu, znakiem rozpoznawczy jest także ból głowy i ból gałki ocznej, który pojawia się dopiero podczas poruszania nią. Problemy z rozpoznawaniem kolorów, niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło są również częstymi objawami związanymi z tą chorobą. Osoby, u których rozwinęło się zapalenie nerwu wzrokowego, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą w celu rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Alergia

Piekące oczy bardzo często mogą mieć związek z alergią lub uczuleniem na poszczególne produkty. Kontakt z alergenem (np. pyłki traw i drzew, kurz, składniki kosmetyków, np. cieni do rzęs, tuszy do rzęs, płynów do demakijażu, kremów pod oczy) powodują miejscowy odczyn alergiczny w obrębie oczu. Zazwyczaj towarzyszy mu również łzawienie, zaczerwienienie, świąd.

Jaskra

Jaskra to choroba oczu, która prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Towarzyszy jej wysokie ciśnienie śródgałkowe, mocne zaczerwienienie oraz silny ból oka, który często promieniuje do kości twarzy lub tyłu głowy. W tym przypadku również konieczna jest konsultacja okulistyczna.

Co na piekące oczy

Dla tych, którzy od czasu do czasu doświadczają pieczenia oczu, sztuczne łzy mogą być doskonałym tymczasowym rozwiązaniem. Łzy te pomagają wzmocnić strukturę naturalnego filmu łzowego, zapewniając ulgę w pieczeniu i podrażnieniu. Sztuczne łzy to łatwy i niedrogi sposób na szybką ulgę w pieczeniu oczu. Jednak piekące oczy mogą też wskazywać na poważne schorzenie lub infekcję. Ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na wszystkie objawy i w razie potrzeby zwrócić się o pomoc do okulisty.

Ostatnie artykuły