Plamka na oku – co oznacza?

Czy wiesz, że zmiany pojawiające się na tęczówce oczu mogą być oznakami chorób lub innych problemów zdrowotnych? Kiedy w naszym organizmie coś się dzieje, wysyła on do nas odpowiednie sygnały. Kluczem do zdrowia jest zauważenie tych sygnałów i podjęcie odpowiednich kroków w celu ich rozpoznania. Plamki na oku mogą przybierać różny kolor, który wskazuje na przyczynę ich pojawienia się. Zaobserwowałeś na swoim oku plamkę? Dowiedz się, o czym chce poinformować Cię Twój organizm!

Plamka na tęczówce

Tylko regularne wykonywanie badań może pomóc we wczesnym wykryciu chorób rozwijających się w naszych oczach. Jeśli jednak sam zauważysz jakiekolwiek zmiany w oku, najlepiej od razu udaj się do lekarza. Tylko w ten sposób szybko otrzymasz prawidłową diagnozę. Poniżej przedstawimy, o czym może świadczyć pojawienie się plamki na oku!

Plamki na oczach – co oznaczają

Plamka na oku to zazwyczaj okrągła zmiana, która jest widoczna na powierzchni oka. W zależności od rodzaju rozwijającego się schorzenia lub poziomu jego zaawansowania może ona przybierać różne kolory, kształty czy nasycenie. Przyczyn pojawienia się plamki na oku może być wiele, a w określeniu powodu jej powstania zazwyczaj pomaga to, jaki kolor taka plamka przybiera. Najczęściej tego typu zmiany spowodowane są przez urazy, krwotoki, odwarstwienia siatkówki i męty w ciele szklistym.

Czerwona plamka na oku

Zastanawiasz się, co oznacza czerwona plamka, która pojawiła się na Twoim oku? Najczęstszą przyczyną pojawienia się czerwonej plamki na oku jest pęknięcie naczynia krwionośnego. Zwykle nie zaburza to ostrości wzroku i nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Jeśli jednak podejrzewasz, że mogło dojść do poważnych uszkodzeń, udaj się na konsultację lekarską. Wizyta lekarska będzie również niezbędna, gdy chorujesz na cukrzycę – wtedy również bardzo często możesz zauważyć na swoim oku czerwoną plamkę, które w większości przypadków wchłaniają się po upływie około dwóch tygodni.

Czerwona plamka na oku często pojawia się także w wyniku niewłaściwie dobranych szkieł kontaktowych. Wtedy pojawieniu się nieestetycznych zaczerwienień towarzyszy również pieczenie. Nierzadko czerwone plamki na oczach pojawiają się także wskutek zaniedbania higieny pracy – czyli doprowadzenia do nadmiernego wysuszenia oczu lub zbyt długiego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Czarna plamka na oku

Czarna plamka (tzw. męty) na oku to stan, w którym na siatkówce występuje ciemna plamka. Jest ona szczególnie niebezpieczna, kiedy pojawi się w sposób nagły. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, na przykład odwarstwieniem siatkówki, związanym z wiekiem zwyrodnieniem plamki żółtej i niedrożnością naczyń. Najczęstszym rodzajem czarnej plamki na oku jest jednak odbarwienie, które nie stanowi zagrożenia, ale nadal wymaga obserwacji lekarskiej.

Czarna plamka na oku może być postrzegana jako obszar pogorszenia widzenia w jednym lub obu oczach. Możliwe jest również, że poza tym stanem nie występują żadne inne objawy. W niektórych przypadkach ludzie mogą nawet nie wiedzieć, że je mają, dopóki nie zostaną zbadani przez okulistę. Niektóre osoby z tym schorzeniem nie odczuwają bólu ani dyskomfortu, podczas gdy inne mogą odczuwać wrażliwość na światło lub światłowstręt.

Brązowa plamka na oku

Brązowe plamki na oku zazwyczaj pojawiają się na skutek problemów z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem i poddać się badaniom kontrolnym. Kolejnym ważnym krokiem jest przyjrzenie się swojej diecie i jej zmodyfikowanie.

Podsumowanie

Nagłe pojawienie się nietypowej plamki na oku może mieć wiele przyczyn – od zwykłego urazu mechanicznego, aż po rozwój komórek rakowych. W większości przypadków tego typu zmiany nie są groźne, jednak zawsze wymagają uważnej obserwacji i konsultacji ze specjalistą.

Ostatnie artykuły