Rodzaje szkieł

Godziny, które spędzamy przed ekranem komputerów i smartfonów nie są obojętne dla naszego wzroku. Emitowane przez ekrany monitorowe światło niebieskie szkodzi naszym oczom i przyczynia się do tego, że coraz więcej osób skarży się na niewyraźne widzenie. W komfortowym widzeniu pomogą Ci okulary z odpowiednio dobranymi szkłami. Co musisz o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje szkieł i dowiedz się, jakie mają zastosowanie.

Rodzaje soczewek okularowych

Szkła okularowe różnią się od siebie budową, konstrukcją, tworzywem, z jakiego zostały wykonane oraz zastosowanymi filtrami i powłokami. Dzięki odpowiednio dobranym soczewkom okularowym jesteś w stanie poprawić komfort życia i zapewnić sobie prawidłowe widzenie w każdych warunkach.

Rodzaje szkieł – jakie wyróżniamy?

Poznaj najczęściej spotykane rodzaje szkieł. Dzięki temu poradnikowi będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem swoich okularów.

Podział ze względu na budowę soczewek

Soczewki jednoogniskowe – szkła, które charakteryzują się jednakową mocą na całej powierzchni, co oznacza, że przeznaczone są do korekcji tylko jednej wady wzroku. Najczęściej stosowane są do korygowania takich wad jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.

Soczewki wieloogniskowe – składają się z dwóch rodzajów szkieł i zapewniają wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno w dali, jak i bliży bez konieczności wymiany okularów. Górna część przeznaczona jest do wyraźnego widzenia przedmiotów w dali, a dolna do bliży. Najczęściej stosowane są w przypadku prezbiopii.

Soczewki progresywne – zapewniają płynną zmianę mocy korekcji w zależności od wykorzystywanej w danym momencie części soczewki. Kiedy patrzymy na przedmioty w dali, wtedy nasze oczy korzystają z górnej części soczewki, w przypadku patrzenia na przedmioty w bliży, korzystamy z dolnej części soczewki. Również charakteryzują się niewidoczną linią podziału soczewek.

Podział ze względu na geometrię soczewek

Soczewki skupiające (dodatnie) – potocznie określane jako “plusy”. Ich zadaniem jest korygowanie nadwzroczności.

Soczewki rozpraszające (ujemne) – potocznie określane jako “minusy”. Służą do korygowania krótkowzroczności.

Podział ze względu na konstrukcję soczewek

Szkła sferyczne – jedne z podstawowych soczewek, które mają za zadanie zapewnić wyraźne i prawidłowe widzenie w centralnej części szkła, a rozmyte przy krawędziach oprawki. Przez zastosowany rodzaj szkła zmieniają kształt oka – powiększają lub pomniejszają.

Szkła asferyczne – bardziej płaska i estetyczna; w małym stopniu powodują zniekształcenie obrazu w obszarach peryferyjnych i nie wpływają na zmianę kształtu oka. Posiadają cieńszą warstwę niż szkła sferyczne.

Podział ze względu na materiał, z jakiego są wykonane

Soczewki mineralne – wykonane ze szkła; tradycyjne i najczęściej spotykane soczewki,

Soczewki z poliwęglanu – wyróżnia je to, że są bardzo lekkie i wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne,

Soczewki organiczne – plastikowe; wykonane z tworzywa sztucznego. Są bardzo lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne – trudno je rozbić, ale łatwo je zarysować.

Rodzaje szkieł ze względu na zastosowane filtry i powłoki

Szkła z antyrefleksem – najczęściej spotykana powłoka, która dzisiaj jest już standardem w każdych okularach. Odpowiada za eliminację oślepiających odblasków i wyraźniejsze widzenie. Dzięki nim poprawia się także kontrast widzenia. Szkła te najlepiej sprawdzają się podczas jazdy samochodem oraz podczas pracy przed komputerem.

Szkła z warstwą oleofobową – powłoka pomagająca zachować okulary w czystości. Ogranicza osadzanie się plam i ułatwia czyszczenie.

Szkła z warstwą hydrofobową – warstwa ta “odpycha” cząsteczki wody, co jest szczególnie ważną funkcją podczas deszczowej pogody. Dzięki tej powłoce łatwiej zachować okulary w czystości.

Szkła z powłoką Blue Control – zapewniają ochronę oczu podczas spędzania długich godzin przed ekranem komputerów lum smartfonów. Powłoka ta niweluje światło niebieskie emitowane przez ekrany monitorów. Co więcej, poprawiają komfort widzenia, ostrość i kontrast.

Fotochromy – soczewki reagujące na warunki atmosferyczne, które ciemnieją w kontakcie z dużym nasłonecznieniem. Chronią oczy i zapewniają komfort widzenia.

Szkła przeciwsłoneczne – zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem. To idealne rozwiązanie dla osób, które muszą nosić okulary korekcyjne, jednak na co dzień dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu i chcą ochronić się przed oślepiającym słońcem.

Wybór szkieł jest bardzo ważną kwestią i warunkuje komfort widzenia. Najlepiej zadanie to powierzyć specjalistom. Zgłoś się salonu Super Optyk, a nasi fachowcy pomogą Ci dobrać szkła i dopasują je do Twojego trybu życia i wszystkich Twoich potrzeb. Masz pytania lub potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami!

Ostatnie artykuły