Rozmazany obraz w jednym oku
Niewyraźne widzenie to dość częsty problem, który może dotyczyć każdego – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Rozmazany obraz najczęściej jest wynikiem przemęczenia lub rozwijających się wad wzroku, takich jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Dowiedz się więcej na temat przyczyn niewyraźnego widzenia!
Zamglone widzenie – co to takiego
Zamglone lub niewyraźne widzenie to sytuacja, w której mamy trudność z wyraźnym dostrzeżeniem przedmiotów niezależnie od tego, w jakiej odległości od nas się znajdują.
Niewyraźne widzenie – przyczyny
Przyczyn niewyraźnego widzenia może być bardzo wiele – od zwykłego przemęczenia, aż po szereg poważnych chorób. Nie ma jednak co panikować – niewyraźne widzenie to przede wszystkim sygnał, że warto umówić się na kontrolną wizytę u okulisty. Jakie są najczęstsze przyczyny niewyraźnego widzenia?
- nieskorygowana wada wzroku (np. dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm),
- nieodpowiednio dobrane okulary/soczewki,
- przemęczenie oczu,
- infekcja w oku, np. zapalenie spojówek, opryszczkowe zapalenie rogówki,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- alergia,
- ciało obce w oku,
- urazy głowy lub oka,
- pogarszanie się wzroku jako naturalny proces starzenia organizmu,
- nieprawidłowe posługiwanie się soczewkami,
- wysokie ciśnienie krwi,
- zatrucie alkoholem lub środkami odurzającymi.
Niewyraźne widzenie – na jakie choroby może wskazywać?
Rozmytego obrazu nie wolno bagatelizować, nawet jeśli dolegliwość ta trwa tylko chwilę. Niewyraźne widzenie może wskazywać na bardzo poważne choroby.
- Zaćma
Jedną z najczęściej występujących chorób wzroku u osób w średnim wieku jest zaćma, która charakteryzuje się zamglonym widzeniem. Zmętnienie soczewki sprawia, że nasz wzrok stopniowo się pogarsza, dlatego bardzo ważne jest, aby każdy niepokojący sygnał skonsultować ze specjalistą. - Jaskra
Jaskra to schorzenie, które najczęściej rozwija się u osób starszych. Pierwszymi oznakami rozwoju jest stopniowe pogarszanie się widzenia oraz widzenie tęczowych kręgów wokół źródła światła. Zarówno zaćma, jak i jaskra wymagają przeprowadzenia zabiegu, który na nowo zapewni prawidłowe widzenie. - Centralna retinopatia surowicza
Zamglone widzenie w jednym oku bardzo często towarzyszy również centralnej retinopatii surowiczej, która dodatkowo charakteryzuje się postrzeganiem ciemniejszego obrazu oraz zniekształceniem linii podczas czytania. Centralna retinopatia surowicza to inaczej odgraniczone odwarstwienie siatkówki w obrębie plamki, a to właśnie w niej znajduje się najwięcej receptorów. Choć w tym przypadku prawidłowe widzenie samo wraca do normy, to zaleca się być pod stałą kontrolą specjalisty. - Zwyrodnienie plamki żółtej
Kolejnym częstym schorzeniem powodującym niewyraźne widzenie jest zwyrodnienie plamki żółtej inaczej określane jako starcze zwyrodnienie plamki. Choroba ta najczęściej rozwija się po 60 roku życia i zdarza się, że prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Choć zachodzące zmiany zazwyczaj dotyczą obu oczu, to nie zawsze są symetryczne i rozwijają się jednocześnie. - Cukrzyca
Cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych w oku oraz siatkówki. Choć w przypadku cukrzycy zmiany początkowo są niezauważalne, to z czasem mogą prowadzić do dolegliwości wzrokowych, a nawet ślepoty. - Choroby neurologiczne
Rozmazany obraz może też być wynikiem różnego rodzaju chorób neurologicznych. Tylko regularne badanie wzroku pozwoli wykryć je we wczesnej fazie rozwoju, dzięki czemu odpowiednio wcześnie będzie można wdrożyć leczenie.
Rozmazany obraz a wady wzroku
Niewyraźne widzenie bardzo często wiążę się z popularnymi wadami wzroku. Jak rozwój schorzenia wpływa na prawidłowe widzenie?
- Dalekowzroczność – problem z wyraźnym widzeniem pojawia się w momencie patrzenia na przedmioty, które znajdują się blisko nas.
- Krótkowzroczność – niewyraźne widzenie następuje w momencie patrzenia na przedmioty, które znajdują się w oddali.
- Astygmatyzm – osoby cierpiąca na astygmatyzm mogą skarżyć się na rozmazany obraz zarówno w przypadku przedmiotów znajdujących się blisko nas, jak i daleko.
- Prezbiopia – niewyraźne widzenie u osób powyżej 40 roku życia to naturalne zjawisko wynikające ze starzenia się organizmu.
Niewyraźne widzenie – jak mu zapobiec?
Niektórym wadom nie można zapobiec, niemniej jednak podstawą są regularne badania profilaktyczne, które pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć rozwijające się schorzenie, a w przypadku wad wrodzonych pozwolą od razu wdrożyć odpowiednie leczenie. O czym warto pamiętać na co dzień, aby nasze oczy były w dobrej kondycji?
- Pamiętaj o częstym myciu rąk. Szczególnie przed zakładaniem soczewek kontaktowych.
- Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych – zarówno latem, jak i zimą.
- Zadbaj o odpowiednią dietę, która będzie bogata w zdrowe tłuszcze, antyoksydanty oraz witaminy A i C.
- Pamiętaj o regularnych badaniach oczu!