Soczewki kontaktowe miękkie czy twarde — które wybrać?
Soczewki kontaktowe są komfortowym rozwiązaniem dla osób z różnymi wadami wzroku — każdego dnia doceniają je osoby, które nie chcą nosić okularów korekcyjnych. Soczewki są wygodne i praktycznie niewidoczne! Ich główną zaletą jest to, że nie ograniczają pola widzenia. Najważniejszą kwestią przy noszeniu soczewek kontaktowych jest ich prawidłowe dopasowanie do indywidualnej sytuacji danej osoby.
Najbardziej znane soczewki to soczewki miękkie i soczewki twarde. Czym się różnią? Komu są zalecane? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące soczewek kontaktowych i zdecyduj się na te, które poprawią Twój komfort życia!
Soczewki miękkie
Najpopularniejsza metoda korygowania wad wzroku. Soczewki miękkie są ogólnodostępne na polskim rynku. Ich zakup możliwy jest bez recepty, nawet przez internet. Najbardziej komfortowe miękkie soczewki to te silikonowo-hydrożelowe (wygoda użytkowania przez cały dzień). Soczewki miękkie dostępne są w kilku wersjach: jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne.
Dlaczego warto nosić soczewki miękkie?
- poczucie komfortu — są praktycznie niewyczuwalne dla oka,
- zmniejszenie objawów suchości czy też zaczerwienienia oczu,
- mogą być używane w czasie wykonywania intensywnych ćwiczeń,
- małe ryzyko związane z dostaniem się do oka zanieczyszczeń, jak na przykład kurz.
Pielęgnacja soczewek miękkich
Każdego dnia należy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu soczewek kontaktowych. Codzienna pielęgnacja polega na dezynfekcji oraz przechowywaniu soczewek w specjalnym płynie, który pozbędzie się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni. Zaleca się także stosowanie (raz w tygodniu) tabletek do odbiałczania, które skutecznie usuwają osady białkowe i złogi wapnia.
Przed każdym zdjęciem i założeniem soczewek kontaktowych trzeba umyć dokładnie ręce — najlepiej delikatnym mydłem w kostce.
Pamiętaj też, aby nie nosić soczewek dłużej, niż zaleca producent! Jest to bardzo ważne ze względu na to, że przepuszczalność tlenu z upływem czasu maleje, a soczewki po terminie nie zapewnią odpowiedniego dotlenienia.
Soczewki twarde (stabilnokształtne)
Twarde soczewki kontaktowe nadają rogówce właściwego kształtu. Są zawsze indywidualnie dobierane do sytuacji pacjenta. Prawidłowy dobór soczewek przez specjalistę umożliwia dopasowanie ich do każdej wady. Ten typ soczewek jest najstarszy na rynku. Uważane są za niechirurgiczną metodę korekty niektórych wad wzroku i mogą być stosowane podczas snu.
Początkowo soczewki te miały wady związane ze słabym przepuszczaniem tlenu. Dzisiejsza technologia pozwala na komfortowe użytkowanie takich soczewek, które mają odpowiedni dopływ powietrza do oka. Stosowanie soczewek twardych wymaga przyzwyczajenia. W pierwszych dniach noszenia odczuwa się delikatny dyskomfort — uczucie ciała obcego w oku, który powinien ustać z biegiem czasu.
Kto powinien nosić twarde soczewki?
Noszenie twardych soczewek kontaktowych zaleca specjalista w przypadku wielu różnych wad wzroku:
- stożek rogówki,
- przeszczep rogówki,
- nawracający zespół suchego oka,
- wysoki lub nieregularny astygmatyzm,
- zaawansowana krótkowzroczność i dalekowzroczność.
Twarde soczewki kontaktowe — pielęgnacja
Pielęgnacja twardych soczewek nie różni się od czyszczenia tych miękkich. Należy stosować płyn wielofunkcyjny oraz sięgać po tabletki odbiałczające. Stosuj się do instrukcji danego preparatu, a będziesz mieć pewność, że dobrze dbasz o swoje soczewki, przedłużając ich żywotność.
Zwróć uwagę na to, aby do pielęgnacji soczewek twardych stosować tylko płyny przeznaczone do tego rodzaju soczewek. Inne preparaty mogą powodować uszkodzenia.
Ile kosztują twarde soczewki?
Twarde soczewki są droższe niż miękkie soczewki, ale przy prawidłowej pielęgnacji można z nich korzystać przez nawet dwa lata! Koszt uzależniony jest od kształtu oka pacjenta oraz indywidualnych ustaleń medycznych.
Leczenie wzroku soczewkami twardymi
Ortokeratologia to niechirurgiczne leczenie wad wzroku i do metod leczenia wpisuje się noszenie soczewek stabilnokształtnych. Ortosoczewki stabilizują kształt rogówki w czasie nocy, aby za dnia móc funkcjonować bez soczewek i oprawek korekcyjnych.
Dlaczego warto nosić soczewki twarde?
- jedna para soczewek wystarcza zwykle nawet na kilka lat,
- możliwość korekcji skomplikowanych wad wzroku,
- wysoka wytrzymałość na uszkodzenia.
Czym różnią się soczewki miękkie od twardych?
Twarde soczewki są sztywniejsze niż miękkie. Twarde soczewki przeznaczone są do leczenia i korygowania trudniejszych wad wzroku, a soczewki miękkie mogą stosować wszyscy, którzy borykają się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością.
Jakie soczewki na astygmatyzm?
Astygmatyzm, czyli zniekształcenie rogówki można korygować soczewkami torycznymi. Soczewki na astygmatyzm mają dodatkowe parametry (np. moc cylindra i oś), które umożliwiają indywidualne dopasowanie soczewki do sytuacji konkretnej osoby.
Wiesz już jakie soczewki będą pasować do Twojej wady wzroku. Pamiętaj, że nawet przy miękkich soczewkach bardzo ważne jest ich indywidualne dopasowanie, dlatego zwróć się do specjalisty optyka, który udzieli Ci potrzebnych informacji, które są niezbędne do zakupu soczewek. Przetestuj soczewki kontaktowe i poczuj komfort widzenia w ciągu dnia!