Wady wzroku

Szacuje się, że wady wzroku dotyczą już ponad 72% Polaków, co sprawia, że są to jedne z najczęściej występujących schorzeń na świecie. Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci i najczęściej warunkują go czynniki genetyczne i środowiskowe. Nieleczone wady wzroku mogą prowadzić do szeregu poważnych powikłań, dlatego warto pamiętać o regularnych wizytach u specjalisty. Jakie są najczęstsze wady wzroku? Skąd się biorą i jak je korygować? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym są wady wzroku?

Wada wzroku, fachowo określana jako wada refrakcji, to brak zdolności oka do tworzenia prawidłowego obrazu, która spowodowana jest niewłaściwym działaniem mechanizmu refrakcji oka. Refrakcja to inaczej załamanie światła zachodzące w ludzkim oku, które odpowiada za wyraźne widzenie. Kiedy światło załamuje się w nieprawidłowy sposób, widziany obraz staje się nieostry i rozmazany.

Najczęściej występujące wady wzroku:

Krótkowzroczność (bliskowzroczność)

Krótkowzroczność, potocznie nazywana bliskowzrocznością, a fachowo miopią jest najczęściej występującą wadą wzroku na świecie. Powstaje ona na skutek tego, że obraz powstaje przed siatkówką, czego wynikiem jest niewyraźne widzenie obiektów, które znajdują się daleko od nas. Krótkowzroczność może mieć różne przyczyny – wpływają na nią zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Nieleczona bliskowzroczność może doprowadzić do odwarstwienia siatkówki, jaskry, zaćmy, a nawet zwyrodnienia plamki żółtej.

Dalekowzroczność

Drugą w kolejności najczęściej występującą wadą wzroku jest dalekowzroczność, inaczej określana jako nadwzroczność. W przeciwieństwie do krótkowzroczności – w tym przypadku obraz powstaje za siatkówką gałki ocznej, a nie tak jak powinien – bezpośrednio na niej. To z kolei skutkuje niewyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się blisko nas, a wyraźnym tych, które znajdują się w oddali. Wada ta najczęściej pojawia się poprzez dziedziczenie.

Bardzo często wadę tę można zaobserwować u małych dzieci, jednak jest to zjawisko naturalne, które ustępuje z czasem. Zdarza się jednak też i tak, że nadwzroczność przybiera formę przewlekłą. Wtenczas konieczne jest leczenie pod okiem specjalisty.

Astygmatyzm

Astygmatyzm (regularny), określany również jako niezborność, to zaburzenie prawidłowego widzenia i jest wynikiem nieregularnego kształtu rogówki, czyli zewnętrznej warstwy gałki ocznej. Pojawia się wtedy, kiedy szerokość oka jest większa niż wysokość i powoduje nieostre widzenie przedmiotów, które są zarówno blisko nas, jak i daleko. Astygmatyzm często towarzyszy krótko i dalekowzroczności. Z kolei astygmatyzm nieregularny powstaje na skutek zdeformowania rogówki przez uraz.

Daltonizm

Daltonizm, inaczej określany jako ślepota barw, to brak zdolności do odróżniania barw (szczególnie zielonego i czerwonego). Zaburzenie to najczęściej jest genetyczne i częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Daltonizm, choć rzadko, może też rozwinąć się na skutek starzenia się organizmu.

Skąd się biorą wady wzroku – najczęstsze przyczyny

Zaburzenia wzroku mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, starzeniem się lub czynnikami środowiskowymi. Podczas gdy niektórzy ludzie rodzą się z wadą wzroku, inni nabywają ją w późniejszym życiu. Z najczęściej pojawiających się przyczyn wad wzroku wyróżniamy:

  • czynniki genetyczne – bardzo często skłonności do występowania wad wzroku są dziedziczne,
  • czynniki środowiskowe – niekorzystne warunki pracy, np. nadmierna praca w sztucznym świetle lub praca przed ekranem monitora,
  • choroby współistniejące – do rozwoju wady wzroku mogą przyczynić się inne schorzenia, z którymi boryka się pacjent, np. cukrzyca,
  • wiek – starzenie się organizmu to naturalny proces, który determinuje gorsze widzenie.

Jak wykryć wadę wzroku – objawy

Wadom wzroku najczęściej towarzyszą takie objawy jak:

  • niewyraźne widzenie,
  • bóle głowy,
  • bóle oczu,
  • zawroty głowy.

Jednak w celu potwierdzenia danej wady wzroku konieczna jest wizyta u specjalisty, który zleci szereg odpowiednich badań.

Wady wzroku – jak je korygować

Korekcja wad wzroku zależy od stopnia zaburzenia oraz wieku pacjenta. Nigdy nie powinniśmy diagnozować i leczyć zaburzeń wzroku na własną rękę. Kiedy z Twoim wzrokiem dzieje się coś niepokojącego, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda korekta wzroku w przypadku standardowych wad.

  • Bliskowzroczność – najczęściej korygowana jest przy pomocy okularów lub szkieł kontaktowych o ujemnej wartości (tzw. minusy). Aby na stałe pozbyć się wady, konieczna jest laserowa korekcja wzroku.
  • Dalekowzroczność – wadę tę najczęściej koryguje się przez stosowanie soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych o wartości dodatniej (tzw. plusy). Trwałym sposobem usunięcia wady jest laserowa korekcja wzroku, refrakcja soczewek lub zabieg wszczepienia soczewek fakijnych.
  • Astygmatyzm – w tym przypadku wada korygowana jest za pomocą szkieł cylindrycznych, torycznych lub poprzez dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych.
  • Daltonizm – korekta tej wady wzroku możliwa jest przez zastosowanie soczewek ze specjalną powłoką.

Ostatnie artykuły