Masz trudności z wyraźnym widzeniem, a przedmioty widzisz jakby za mgłą? Umów wizytę do lekarza okulisty i zbadaj swój wzrok! Być może w Twoim oku rozwija się zaćma.

Zaćma jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia narządu wzroku. Zaniedbana zaćma prowadzi nawet do całkowitej utraty wzroku. Mimo że najczęściej dotyka starsze osoby, nie powinniśmy jej lekceważyć. Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje około 800 000 osób.

Czym jest zaćma

Zaćma (katarakta), to postępujące zmętnienie soczewki oka i utrata jej przezroczystości, które powodują problemy ostrości wzroku. Co widzi człowiek z zaćmą? Spróbuj zrobić zdjęcie aparatem z zaparowanym obiektywem – dokładnie do tego widoku przyczynia się zmętnienie soczewki.
Zaćma rozwija się zazwyczaj w wyniku starzenia się organizmu, ponieważ wtedy też pogarsza się nasze widzenie ale może też mieć charakter wrodzony lub powstać w wyniku urazu oka. Niemniej jednak zmętnienia soczewki to choroba i wymaga leczenia operacyjnego.

Rodzaje zaćmy: zaćma jądrowa, zaćma korowa, zaćma warstwowa (dotyczy części soczewki oka) czy zaćma podtorebkowa tylna (dotycząca tylnej części soczewki).

zaćma objawy, objawy leczenie zaćma zabiegi badania zabiegi pacjentów rodzaje zaburzenia siatkówki pacjent okulista rozwój krótkowzroczności starczowzroczność laser

Zaćma wrodzona a zaćma starcza

Są dwie przyczyny zaćmy i są one niezależne od nas. Te przyczyny to zaćma wrodzona i zaćma starcza (nabyta).
Zaćma wrodzona to widoczna zmiana, która pojawia się zaraz po urodzeniu dziecka lub kształtuje się w pierwszych latach jego życia. Łatwo ją wykryć, ponieważ źrenica dziecka nie jest, jak zawsze, czarna, tylko szaro-biała. Choroba w tej formie pojawia się rzadko, jednak wymaga szybkiej reakcji lekarza i leczenia, czyli zabiegu korygującego soczewkę, aby w przyszłości dziecko nie miało problemów z widzeniem.
Zaćma starcza (nabyta) pojawia się znacznie później z powodu starzenia się organizmu. Zazwyczaj dotyka osoby po 50 roku życia i postępuje z wiekiem. Przy zaćmie starczej dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia, a nawet do całkowitego zaniku wzroku. 

zaćma objawy, objawy leczenie zaćma soczewki zaćmę zmętnienia

Objawy zaćmy – na co zwrócić uwagę

Objawy zaćmy u dzieci to również częste przecieranie i uciskanie oczu piąstką i palcami, a także nadmierne przybliżanie zabawek do oczu. Choroba ta może zostać wykryta podczas badań u okulisty, ale można ją rozpoznać, kiedy dziecko uczy się chodzić – porusza się wtedy bardzo źle, nie poznaje otoczenia i wydaje się zdezorientowane.
Zaćma z początku przebiega bezobjawowo. Objawy w początkowym stadium zaćmy mogą również być tak słabe, że będą niezauważalne. Dlatego tak ważne są kontrolne badania okulistyczne. Pojawienie się zaćmy powoduje pogorszenie ostrości wzroku, a obraz, w bliży i w dali widziany jest jakby przez mgłę. Jakie są jeszcze objawy zaćmy? Pogorszeniu wzroku towarzyszy uczucie zmęczenia oczu, problem z czytaniem, wrażliwość oczu przy jasnym oświetleniu oraz zaburzenie widzenia kolorów. Zaćmie towarzyszyć mogą choroby oczu jak, starczowzroczność, krótkowzroczność, zwyrodnienie plamki żółtej, czy zanik nerwu wzrokowego. 

Zaćmie nie towarzyszą takie objawy jak ból, swędzenie czy zaczerwienienie oczu. Również zespół suchego oka nie jest następstwem operacji zaćmy. Jeśli dokuczają Ci tego typu dolegliwości być może cierpisz na zapalenie spojówek. 

Każde problemy z ostrością widzenia są znakiem ostrzegawczym i powinny skłonić nas do konsultacji ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania i zastosuje właściwe leczenie. Profilaktyka i badania są więc podstawą. Do wykrycia zaćmy wystarczy proste badanie gałki ocznej, które okulista wykonuje lampą szczelinową lub wziernikiem okulistycznym. Badanie dna oka pozwala określić rodzaj i stopień zaawansowania choroby u pacjenta. Okulista na podstawie badań, będzie w stanie określić stan pacjenta i potwierdzić albo wykluczyć poszczególne choroby.

zaćma jądrowa zaćma podtorebkowa tylna zaćma korowa jasnym oświetleniu tylnej torebki

Jak przebiega leczenie? Na czym polega zabieg usunięcia zaćmy?
Jak postępować po operacji?

Leczenie zaćmy odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny. Współczesna medycyna i okulistyka są tak rozwinięte, że mogą przywrócić ostrość widzenia w kilkanaście minut. Zabieg usuwania zaćmy jest szybki i bezbolesny, a jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to pacjenci wracają do domu tego samego dnia. Taki zabieg to najlepszy i najskuteczniejszy sposób, aby usunąć zaćmę i polepszyć widzenie.

O ile operacja zaćmy jest prostym zabiegiem, żeby odzyskać ostre widzenie, samo ściągniecie zmętnionej powłoki nie wystarczy. Oprócz usunięcia uszkodzonej soczewki oka, konieczne jest również wszczepienie sztucznej soczewki. Nie bez znaczenia są tutaj rodzaje soczewek. Zmętnienie siatkówki z powodzeniem operacja laserowa. Tego typu zabiegi odbywają się bardzo często. Chcesz pozbyć się zaćmy? Umów wizytę już dziś!

Sama operacja zaćmy jest bezbolesna i szybka, a rana powstała w wyniku zabiegu goi się do 2 miesięcy. W tym czasie należy unikać schylania się i podnoszenia ciężarów. Oko pacjenta jest wtedy dosyć wrażliwe. Oprócz tego należy unikać gorących kąpieli, w tym sauny. Należy również pamiętać, żeby nie dotykać i nie uciskać operowanego oka. Bezpośrednio po zabiegu, lekarz zaleca specjalne przeciwzapalne i przeciwbakteryjne krople do oczu, które muszą być systematycznie aplikowane.

zabiegu terapia laserowa choroby pacjentów badania zabiegi stan rodzaje siatkówki ocznej tylnej pacjent

Zaćma może wrócić?

Zaćma, która zostanie usunięta – nie pojawia się ponownie. Jednak może dojść do zmętnienia torebki soczewki w oku pacjenta, w której umiejscowiono sztuczną soczewkę. Objawy są takie same jak w przypadku zaćmy, dlatego skutkiem zmętniałej soczewki może być, że wrażenie, że operacja zaćmy nie przyniosła zamierzonego efektu. Jeśli soczewka pacjenta uległa ponownemu zmętnieniu niezbędny okaże się zabieg laserowy, który ostatecznie przywróci poprawne widzenie. Należy mieć na uwadze, że po operacji na zaćmę może nastąpić odwarstwienie siatkówki, na skutek utraty spójności ciała szklistego oka i siatkówki oka.

Umów wizytę już dziś i zrób niezbędne badania okulistyczne! Wczesne zdiagnozowanie wady wzroku zwiększa szansę na ochronienie Cię przed problemami z widzeniem! 

Sprawdź też “co to jest jaskra“, “jakie są wady wzroku” oraz pozostałe wpisy na naszym blogu:

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały

Jak nosić maseczkę, żeby okulary nie parowały “Chwilę po nałożeniu maseczki kompletnie nic nie widzę, ponieważ całe okulary są zaparowane… co z tym zrobić?” Ostatnio to jedno z najczęściej słyszanych pytań od osób, które noszą okulary. Podpowiadamy jak temu...

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary

Ile jest ważna recepta na okulary? Masz już za sobą badanie wzroku i wizytę u okulisty? Otrzymałeś receptę na nowe okulary? Musisz pamiętać, że nie jest ona ważna bezterminowo! Każda recepta ma ściśle określony okres ważności, w jakim można ją zrealizować. Po co...

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks?

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks Spotkałeś się z opiniami, że dobre okulary korekcyjne obowiązkowo powinny być zaopatrzone w antyrefleks, jednak nie do końca wiesz, co to tak naprawdę oznacza? Nic nie szkodzi! Dzięki naszemu artykułowi dowiesz się,...

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv? Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo...

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki

Jak dobrać soczewki Osoby borykające się z różnego rodzaju wadami wzroku coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe, które są dużo wygodniejszym rozwiązaniem niż okulary. Za pomocą soczewek można skorygować niemal każdą wadę wzroku – od krótkowzroczności...

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki

Jak zdjąć soczewki W większości przypadków specjaliści zalecają soczewki przeznaczone do noszenia dziennego, co wiąże się z koniecznością zdejmowania ich na noc. Z początku zdejmowanie soczewek kontaktowych może wymagać nieco więcej, jednak nie jest to takie...

Ostatnia aktualizacja