Co na zmęczone oczy?

Wzrok to najważniejszy narząd zmysłu człowieka. Pozwala nam widzieć świat i przetwarzać wszelkie informacje. Niestety każdego dnia nasze oczy narażone są na wiele niebezpiecznych czynników. Codzienna praca przed komputerem, częste przesiadywanie ze smartfonem, a nawet nieodpowiednia ilość snu – to wszystko prowadzi do przemęczenia naszych oczu. Twoje oczy są podrażnione i zaczerwienione? Dowiedz się, jak możesz ulżyć im w bólu i pomóc im odzyskać dobrą kondycję!

Jak rozpoznać, że nasze oczy są zmęczone?

Zmęczone oczy to dolegliwość, która dotyka coraz więcej osób. Wpływ ma na to dzisiejszy tryb życia każdego z nas i jego tempo.Coraz częściej na zmęczone oczy skarżą się dzieci i młodzież. Po czym rozpoznać, że Twoje oczy potrzebują odpoczynku?

  • łzawienie oczu,
  • swędzenie i pieczenie,
  • uczucie suchości i piasku pod powiekami,
  • przekrwione białka,
  • nadwrażliwość na światło,
  • trudności z wyraźnym widzeniem,
  • ból oczu,
  • obrzęk powiek (zazwyczaj tuż po przebudzeniu),

Co najbardziej męczy nasze oczy?

Na zmęczenie oczu ma wpływ bardzo wiele czynników – począwszy od naszego trybu życia przez nieprawidłową higienę oka i na nieprawidłowej diecie ubogiej w ważne witaminy i minerały kończąc. Stres, nieprzespane noce czy długie godziny spędzone przed ekranem komputera bądź smartfona wcale nie są obojętne dla naszych oczu. Najbardziej jednak na kondycję oczu wpływa długotrwała praca przed komputerem lub praca w pomieszczeniu ze sztucznym i intensywnym oświetleniem. Latem zmęczenie oczu może nasilać także przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Do zmęczenia oczu mogą przyczynić się także alergie, choroby zapalne oczu, nadmierna ekspozycja na promienie UV oraz przebywanie w zanieczyszczonym pomieszczeniu. To wszystko sprawia, że oczy są podrażnione i bolą.

Sposób na zmęczone oczy

To, że Twoje oczy się przemęczone, wcale nie oznacza, że muszą pozostać takie na zawsze. Poniżej przedstawimy kilka skutecznych sposobów na zmęczone oczy, które szybko przyniosą ulgę podrażnionym i zaczerwienionym oczom.

Krople do oczu

Najczęściej zalecanym sposobem na zmęczone oczy są krople nawilżające, które z łatwością kupisz w każdej aptece (dostępne są bez recepty). Zakrapianie oczu specjalnymi kroplami pozwoli ustabilizować tzw. film łzowy oka i przyniesie natychmiastową ulgę Twoim oczom.

Joga dla oczu

Joga oczu to forma relaksu, która łagodzi napięcie i zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. Są to proste ćwiczenia, które nie tylko poprawiają wzrok, ale także pomagają w zahamowaniu postępujących wad wzroku. Joga zapewnia wiele zdrowotnych korzyści oczom. Więcej na temat ćwiczeń dowiesz się z naszego wpisu Joga oczu.

Okłady na zmęczone oczy

Bardzo często na zmęczony oczy stosuje się również okłady. Jest to prosty i bezpieczny sposób, który każdy może z łatwością wykonać w domu. W celu przygotowania okładów na zmęczone oczy najlepiej sprawdzą się napary z rumianku, bławatka, czarnej herbaty czy świetlika. Wystarczy zaparzyć esencję i poczekać aż lekko wystygnie. Następnie nasączyć płatki kosmetyczne w naparze i położyć je na zamkniętych oczach. Do okładów idealnie sprawdza się również mleko, ponieważ posiada ono właściwości kojące.

Domowe sposoby na zmęczone oczy

Jak dbać o zmęczone oczy w domowym zaciszu? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej higienie snu – chodzi tutaj o jego długość i regularność. Ważne jest również wietrzenie pomieszczeń, w których spędzasz najwięcej czasu oraz zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia (szczególnie latem i w sezonie grzewczym). Nie wolno też zapominać o regularnych przerwach w pracy przed komputerem, które pozwalają oczom się rozluźnić. Panie, które się malują, powinny pamiętać o dokładnym demakijażu przed i powinny również zwrócić uwagę na to, aby stosowane kosmetyki nie powodowały dodatkowych podrażnień.

Zmęczone oczy – jak zapobiegać

Nasze oczy nie męczą się bez powodu. Postaraj się, aby w miarę możliwości ograniczać czynniki, które najmocniej nadwyrężają Twoje oczy. Postaraj się też wcielić w życie kilka prostych zasad, które pomogą Ci zadbać o oczy. O jakich zasadach mowa?

Podczas pracy przy komputerze rób krótkie przerwy, aby dać oczom, chociaż na chwilę, odpocząć od szkodliwego światła emitowanego przez ekrany monitorów.

Częściej mrugaj – szczególnie, jeśli na co dzień pracujesz przed komputerem. Zapobiegniesz w ten sposób uczuciu suchego oka, więc im częściej będziesz mrugać, tym lepiej.

Nie trzyj oczu, kiedy masz wrażenie, że są suche, ponieważ to tylko dodatkowo je podrażni.

Staraj się nie używać smartfona bezpośrednio przed snem.

Zadbaj o odpowiednią suplementację bogatą w witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, cynk, miedź, selen nienasycone kwasy tłuszczowe, beta-karoten, luteinę i zeaksantynę.

Dbaj o odpowiednie nawilżenie oczu – nie tylko poprzez stosowanie kropli nawilżających, ale także przez właściwie nawodnienie organizmu od środka.

Noś odpowiednio dobrane okulary lub szkła kontaktowe, a podczas pracy przy komputerze stosuj okulary blokujące światło niebieskie.

Pamiętaj o profilaktycznych i regularnych wizytach u okulisty.