Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr uv?

Niewłaściwa ochrona oczu przekłada się na podrażnienie, pieczenie i łzawienie oczu, a w niektórych przypadkach może prowadzić nawet do pojawienia się katarakty czy też zwyrodnienia plamki żółtej. Tak naprawdę bardzo niewiele potrzeba, aby temu wszystkiemu zapobiec. Wystarczy, że zapewnimy swoim oczom odpowiednią ochronę w postaci certyfikowanych okularów z filtrem UV. Czym jest filtr UV? Dlaczego odgrywa tak ważną rolę w ochronie naszych oczu? Jak nie dać się oszukać podczas zakupu okularów i sprawdzić, czy model, który chcemy kupić, na pewno posiada filtr ochronny? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Filtr UV 400 w okularach – czym jest i za co jest odpowiedzialny

Filtr UV 400 to najpopularniejsza powłoka, z jaką możemy spotkać się we wszystkich dostępnych rodzajach okularów. Jego zastosowanie ogranicza dostęp szkodliwego dla oka promieniowania ultrafioletowego, które przyczynia się do licznych schorzeń oka oraz dyskomfortu w codziennym życiu. Z filtrem UV możemy spotkać się przede wszystkim w okularach przeciwsłonecznych, jednak powinny go zawierać również okulary korekcyjne oraz progresywne. Zastosowanie filtru UV pozwala nam na długotrwałą ekspozycję na słońcu bez obawy to, że nasze oczy będą później nadmiernie zaczerwienione czy podrażnione.

Promienie słoneczne, które emitowane są przez słońce, to inaczej promieniowanie ultrafioletowe (w skrócie określane jako promieniowanie UV), które zostało podzielone na trzy rodzaje o różnym zakresie długości fal:

UVA – 400-315 nanometrów
Promieniowanie to jest najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku. Kiedy w nadmiernych ilościach dostanie się do naszych oczu, może spowodować duży dyskomfort, a w niektórych przypadkach także zaćmę fotochemiczną. Co więcej, ma ono negatywny wpływ na delikatną skórę wokół oczu, przyczyniając się do osłabienia włókien kolagenowych, co prowadzi do szybszego starzenia się skóry.

UVB – 315-280 nanometrów
Promieniowanie to jest odpowiedzialne za wytwarzanie witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak nadmiar tego promieniowania przyczynia się do poparzeń słonecznych (w przypadku długotrwałej ekspozycji na słońcu) oraz różnego rodzaju reakcji alergicznych.

UVC – 280-200 nanometrów
Promieniowanie to praktycznie w całości pochłaniane jest przez warstwę ozonową, zatem wydawać by się mogło, że nie stanowi ono żadnego zagrożenia dla naszych oczu. Niemniej jednak nawet bardzo krótki kontakt naszych oczu z tym promieniowaniem może przyczynić się do nieodwracalnych zmian zarówna w oku, jak i w całym organizmie.

O ile promieniowanie UV-C jest w większości pochłaniane przez atmosferę, tak już promieniowanie UV-A i UV-B stanowią realne i poważne zagrożenie dla naszego wzroku. Chcąc uzyskać 100% ochronę przed niebezpiecznym działaniem promieni słonecznych, należy szukać okularów, które oznaczone będą symbolem UV 400. Oznaczenie to informuje kupującego, że soczewka znajdująca się w okularach jest w stanie zablokować nawet najbardziej szkodliwe dla naszych oczu promieniowanie, a co za tym idzie, stanowi solidną i całkowitą ochronę naszego wzroku.

Czy Twoje okulary na pewno posiadają filtr uv? Jak to sprawdzić?

Filtr UV to podstawa w ochronie oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z poparzeniami od nadmiernego przebywania na słońcu, doskonale wie, jak niebezpieczne dla naszej skóry może być promieniowanie, nie wspomnąc już o oczach, które przecież są dużo bardziej wrażliwe i delikatne, przez co potrzebują solidnej ochrony. Dlatego szczególnie ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na to, czy okulary, które chcemy kupić, posiadają filtr uv.

Obecnie okulary przeciwsłoneczne, czy też popularne tak zwane „zerówki” możemy kupić niemalże w każdym sklepie. Należy mieć jednak na uwadze, że niestety dobrych okularów z ochronnym filtrem uv raczej nie kupimy na straganie, czy w sklepie spożywczym na rogu. Najlepiej, jeśli udamy się po nie do renomowanego salonu optycznego – tam zostaną one odpowiednio dopasowane do wszystkich naszych potrzeb. Jest to istotne szczególnie w przypadku okularów przeciwsłonecznych. Dlaczego? Niewiele osób jest świadomych tego, że dużo bardziej niebezpieczne dla naszych oczu jest noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra, niż chodzenie bez żadnych okularów. Jest to spowodowane naturalną reakcją obronną naszych źrenic na ilość wpadającego do soczewki światła – im więcej światła słonecznego dociera do źrenicy, tym bardziej się ona zwęża po to, aby jak najbardziej ochronić oczy przed szkodliwym działaniem ultrafioletowym. W momencie, kiedy zakładamy okulary przeciwsłoneczne (z przyciemnionymi szkłami), nasza źrenica automatycznie rozszerzacza się, a tym samym wpada do niej więcej światła. Właśnie dlatego, jeśli nasze okulary przeciwsłoneczne pozbawione są filtru UV, nasze oczy szczególnie narażone są na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego.

 

Obowiązkiem producentów okularów jest podanie rzetelnej informacji o tym, czy dany model okularów posiada jakiekolwiek uszlachetnienia, a jeśli tak, to jakie. W przypadku okularów, które posiadają filtr UV, powinniśmy szukać oznakowania UV 400 (zazwyczaj znajduje się ono po wewnętrznej stronie zausznika).

Co dokładnie określa oznaczenie filtru UV 400?

  • UV – oznacza, że filtr stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem wszystkich promieni słonecznych (zarówno UV-A, UV-B, jak i UV-C).
  • 400 – oznacza, że filtr stanowi ochronę przed falami od długości do 400 nanometrów (czyli dokładnie tyle, ile wynosi długość fal najbardziej szkodliwych dla naszych oczu).

Kiedy najbardziej jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych?

Pomimo tego, że promieniowanie UV jest dla nas niewidoczne gołym okiem, to tak naprawdę dociera do naszych oczu każdego dnia. Oczywiście najwyższy wskaźnik promieniowania ultrafioletowego można odnotować w porze letniej w godzinach 11.00-15.00. Jednak wcale nie oznacza to, że w zimie czy przy dużym zachmurzeniu nie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. W związku z ty tak bardzo istotne jest, żeby okularów z odpowiednim filtrem ochronnym używać przez cały rok, a nie tylko latem.

Ostatnie artykuły