Okulary cylindryczne

Okulary cylindryczne posiadają szkła, które korygują wadę wzroku nazywaną astygmatyzmem. Konstrukcja tych soczewek różni się od normalnych szkieł korygujących dalekowzroczność lub krótkowzroczność. Nazwa szkła cylindryczne pochodzi od kształtu, który dosłownie przypomina wycinek cylindra.

Co to astygmatyzm?

Astygmatyzm jest wadą wzroku spowodowaną nieregularnym kształtem rogówki. To z kolei wpływa na niewyraźne widzenie, niezależnie od tego, czy dany przedmiot jest blisko czy daleko, gdyż promienie światła załamują się w zupełnie inny sposób niż w zdrowej rogówce. Promienie, zamiast przecinać się w jednym punkcie, przy astygmatyzmie, załamują się w dwóch punktach, tzw. ogniskach. Astygmatyzm jest określany na podstawie odległości między tymi dwoma punktami, więc wartość wady jest zależna od tej właśnie odległości. Rogówka, która jest zniekształcona, może być dodatkowo pochylona pod różnym kątem względem poziomu. To pochylenie, o którym mowa jest osią astygmatyzm.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Astygmatyzm może występować od urodzenia lub rozwijać się wraz z upływem czasu. Jest często spotykaną chorobą oczu, która spowodowana jest błędem refrakcji w oku. Błąd ten pojawia się wtedy, kiedy rogówka (przednia powierzchnia oka) jest zakrzywiona w nieprawidłowy sposób. Na skutek tego promienie światła, które wpadają do oka, nie skupiają się tak jak powinny. To z kolei sprawia, że przedmioty, na które patrzymy, wydają się niewyraźne.

Jakie są objawy astygmatyzmu?

Astygmatyzm objawia się niewyraźnym widzeniem, kiedy próbujesz skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się w dali. Poza złym widzeniem, osoby z astygmatyzmem mogą skarżyć się na częste bóle głowy oraz oczu, wrażliwość na reflektory nadjeżdżających samochodów i pogorszenie widzenia, kiedy na zewnątrz jest już ciemno. Aby rozpoznać astygmatyzm u dziecka, należy zwrócić uwagę na to, czy często przeciera oczy i je mruży, siada jak najbliżej telewizora oraz trzyma swoje zabawki bardzo blisko twarzy. Gdy objawy te zostaną zauważone, najlepiej będzie wybrać się z nim na badania do okulisty.

Szkła cylindryczne – na jakiej zasadzie działają?

Człowiek prawidłowo widzi wtedy, kiedy wszystkie promienie światła skupiają się w jednym punkcie na siatkówce oka. Aby zapewnić sobie wyraźne widzenie w przypadku astygmatyzmu, konieczne jest połączenie dwóch ognisk w jedno. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się szkła cylindryczne. Dzięki charakterystycznemu kształtowi (szkła cylindryczne, jak sama nazwa wskazuje, mają kształt cylindra) moc soczewki w jednym przekroju jest zerowa, a w innym równa stopniu naszego astygmatyzmu. W ten sposób są one w stanie przesunąć jeden punkt skupienia światła do drugiego.

Czym szkła cylindryczne różnią się od innych?

Zwykłe soczewki, które korygują dalekowzroczność lub krótkowzroczność, są zakrzywione w dwóch kierunkach, inaczej jest w soczewkach cylindrycznych, ponieważ tam zakrzywiona jest tylko jedna strona soczewki. Soczewki cylindryczne są zaprojektowane w ten sposób, że skupiają promienie światła w jednym punkcie na siatkówce oka. Zwykłe soczewki korekcyjne nie zapewniają takiej mocy korekcyjnej, ponieważ są zakrzywione z dwóch stron.

Czy ciężko jest się przyzwyczaić do okularów ze szkłami cylindrycznymi?

Niekiedy można spotkać się z opinią, że do szkieł cylindrycznych ciężko jest się przyzwyczaić. W końcu u osób z astygmatyzmem założenie szkieł cylindrycznych sprawia, że obraz powstaje nam w zupełnie innym miejscu niż wcześniej. Jest to oczywiście kwestia przyzwyczajenia. W związku z tym na etapie adaptacyjnym mogą pojawić się takie dolegliwości jak wrażenie, że obraz płynie, a podłoga ucieka – jednak objawy te powinny minąć już po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie – warto udać się na konsultację do swojego okulisty.

Ostatnie artykuły