Jak dbać o oczy

Zanieczyszczone powietrze, kilkugodzinna praca przy komputerze, długotrwałe korzystanie ze smartfonów, siedzący tryb życia – to wszystko negatywnie wpływa na nasze oczy, a przecież wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, blisko 90% odbieranych bodźców trafia do nas właśnie za pośrednictwem oczu.
Oczy są naszym oknem na świat – dzięki nim wiemy, jak wygląda i jesteśmy w stanie bezproblemowo funkcjonować w codziennym życiu. Dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego przygotowaliśmy kilka prostych zasad, które możesz wcielić w życie już dziś! Jak dbać o oczy, żeby służyły nam jak najdłużej?

Zadbaj o to, co jesz

Słyszałeś kiedyś powiedzenie “jesteś tym, co jesz”? Może Cię zaskoczymy, ale to prawda. To, co jemy, ma nie tylko duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także ma istotne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu naszych oczu. Żeby pracowały prawidłowo, powinniśmy dbać o to, aby nasza dieta była różnorodna oraz bogata w witaminy i minerały. Badania wykazują, że najlepsza dieta dla naszych oczu to taka, która składa się z witamin A, C i E, kwasów omega-3, luteiny oraz cynku. Składniki te nie tylko pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu naszych oczu, ale zapobiegają także powstawaniu chorób, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jeśli chcesz długo cieszyć się sokolim wzrokiem, zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazło się dużo warzyw i owoców (w szczególności marchewka i szpinak), ryb, orzechów i pełnoziarnistego pieczywa.

Rób przerwy podczas pracy przed komputerem

Już od dawna wiadomo, że długotrwałe patrzenie w ekran komputera nie jest zdrowe dla oczu. Jednak praca, dużej części naszego społeczeństwa, wiąże się z godzinami spędzonymi przed komputerem. Zazwyczaj zmiana pracy nie wchodzi w grę, ale żeby dbać o oczy, najlepiej będzie stosować się do kilku prostych zasad podczas pracy.

  • Zadbaj o to, aby Twój monitor znalazł się w odpowiedniej odległości – tj. około 70 cm;
  • Pamiętaj, żeby robić sobie przerwy. Dosyć popularna jest amerykańska zasada 20-20-20, która polega na robieniu przerwy co 20 minut i patrzeniu przez 20 sekund na obiekt oddalony od nas na około 20 stóp (6 metrów);
  • Jeśli Twoje oczy są przesuszone, to pamiętaj o nawilżaniu ich specjalnymi kroplami;
  • Zainwestuj w dobre okulary z powłoką antyrefleksyjną.

Jeśli dodatkowo codziennie pracujesz przy komputerze i nie rozstajesz się ze swoim smartfonem, to tym bardziej narażasz swoje wzrok na szkodliwe światło emitowane przez urządzenia mobilne, dlatego staraj się je ograniczać, szczególnie przed snem.

Wysypiaj się

Sen jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym naszych oczu – w czasie snu nasz organizm odpoczywa i regeneruje się. Aby prawidłowa regeneracja była możliwa, potrzebujemy minimum 5 godzin snu. Zbyt krótki sen negatywnie wpływa na nasz organizm i nasz wzrok, przyczyniając się do skurczów powiek czy przesuszania oczu.

Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Ostre światło emitowane przez promienie słoneczne jest bardzo szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale także dla naszych oczu, o czym się niestety nie mówi. Długotrwała ekspozycja na słońcu może być bardzo groźna dla naszego wzroku – przyczynia się do uszkodzenia plamki żółtej, a w najgorszych przypadkach nawet do nowotworów gałek ocznych. Dlatego noś okulary słoneczne zarówno latem, jak i zimą, i koniecznie zwróć uwagę na to, czy Twoje okulary posiadają filtry uv oraz polaryzację.

Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych

Jak dbać o oczy? Wzrok najlepiej badać jest co dwa lata. Regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pozwolą na wykrycie ewentualne zmiany zaraz na początku rozwoju choroby, a to z kolei pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia i zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby oka.

Uprawiaj sport

Sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na działanie naszego organizmu a także usprawnia krążenie krwi w naszym organizmie, dzięki temu nasze oko jest lepiej ukrwione, co z kolei wpływa na polepszenie jakości widzenia.

Regularnie nawilżaj oczy

Zespół suchego oka to dosyć popularna dolegliwość, która polega na niedostatecznym wydzielaniu filmu łzowego, przez co nasz oczy są przesuszone i podrażnione. Dlatego ważne jest, żeby je regularnie nawilżać, ponieważ dzięki temu nasze oczy mniej się męczą i nie są podrażnione. Jak dbać o wzrok w takiej sytuacji? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się krople nawilżające. Regularne stosowanie kropli nawilżających do oczu zapobiega przed uczuciem suchości, pieczeniem, swędzeniem i podrażnieniami, które wywołują czynniki zewnętrzne.

Masz wadę wzroku? Koryguj ją!

Udowodniono, że nieleczona wada wzroku, przyczynia się do jej postępowania, dlatego ważne jest, aby jej nie lekceważyć.

Ostatnie artykuły